OBČANSKÁ PORADNA Karviná, odborné sociální poradenství

Adresa V Aleji 435, 734 01 Karviná-Ráj Ukázat na mapě
Doba poskytování služby Najdete v sekci Poskytované služby
Kapacita Denní kapacita služby: PO - 6 uživatelů, ÚT - 5 uživatelů, ST - 7 uživatelů, ČT - 2 uživatelé, PÁ - 1 uživatel. V jednu chvíli mohou čerpat službu dva uživatelé, přičemž konzultace trvá průměrně 45 minut.
Iveta Kuczerová vedoucí střediska 604 642 991 vedouci.obcan.ka@slezskadiakonie.cz
Bc. Dana Zborovská sociální pracovník 734 645 272 obcan.ka@slezskadiakonie.cz
Bc. Vít Goryl, DiS. sociální pracovník 734 645 272 obcan.ka2@slezskadiakonie.cz

Aktualita služby

Nebojte se řešit obtížnou životní situaci! Důvěřujte nám.

Poskytujeme anonymní a bezplatné poradenství.

OBČANSKÁ PORADNA Karviná poskytuje občanům odborné sociální poradenství. Usiluje o to, aby lidé měli potřebné informace o svých právech a povinnostech, dostupných službách a dokázali vyjádřit své potřeby či hájit své oprávněné zájmy.

Cílem poradny je, aby občan:

•   získal informace vedoucí k řešení své situace
  •   získal orientaci ve své situaci
  •   rozhodl na základě získaných rad o řešení své situace
  •   znal možnosti a důsledky svých rozhodnutí
  •   při řešení své nepříznivé situace dokázal využít přirozenou vztahovou síť (rodinu, místní instituce, místní komunitu)

OBČANSKÁ PORADNA Karviná poskytuje odborné sociální poradenství každému občanovi, který se na ní obrátí z důvodu nepříznivé sociální situace, nebo je takovou situací ohrožen a neumí jí řešit vlastními silami.

Služby poradny jsou poskytovány osobám od 16 let.

OP poskytuje své služby každému, jehož komunikační schopnosti odpovídají úrovni, která je pro využití služby v jím požadovaném rozsahu potřebná, nebo si zajistí přítomnost zákonného zástupce, opatrovníka, asistenta, tlumočníka, pomůcky či jiný prostředek, který takovou komunikaci umožní.

Občanská poradna může odmítnout uzavřít smlouvu o poskytování sociálních služeb pouze za těchto podmínek:

• žádá-li zájemce o sociální službu, kterou neposkytujeme;

v tom případě poradce sdělí zájemci o službu informace o dalších organizacích, institucích či odborných pracovištích, které mu mohou pomoci vyřešit jeho problém či poskytnout službu, o kterou žádá,

• nemá-li dostatečnou kapacitu k poskytnutí služby, o kterou zájemce žádá;

potom pracovník předá zájemci o službu informativní leták OBČANSKÉ PORADNY Karviná a informuje ho o možnosti navštívit poradnu v jiný úřední den či v jiných úředních hodinách.

Bezplatnost

poradenství je poskytováno bezplatně, od uživatelů se neočekává poskytnutí odměny, daru nebo protislužby

Důvěrnost

poradenství umožňuje uživatelům vystupovat anonymně a o všech skutečnostech týkajících se uživatele je zachovávaná mlčenlivost, kromě zákonem stanovených situací

Nestrannost

poradenství uživatele nediskriminuje v žádné oblasti, je objektivní a respektuje individuální odlišnosti uživatele

Nezávislost

poradenství je poskytováno v souladu se zájmy uživatele, nezávisle na vnějších vlivech, na zájmech poradny a třetích osob

Komplexnost

poradenství je poskytováno tak, aby zohledňovalo celkovou situaci uživatele

Základní sociální poradenství zahrnuje tyto činnosti

• poskytnutí informace směřující k řešení nepříznivé sociální situace prostřednictvím sociální služby,
  • poskytnutí informace o možnostech výběru druhu sociálních služeb podle potřeb osob a o jiných formách pomoci, například o dávkách pomoci v hmotné nouzi a dávkách sociální péče,
  • poskytnutí informace o základních právech a povinnostech osoby, zejména v souvislosti s poskytováním sociálních služeb, a o možnostech využívání běžně dostupných zdrojů pro zabránění sociálního vyloučení a zabránění vzniku závislosti na sociální službě,
  • poskytnutí informace o možnostech podpory členů rodiny v případech, kdy se spolupodílejí na péči o osobu.

Odborné sociální poradenství zahrnuje následující činnosti:

• zprostředkování kontaktu se společenským prostředím – poskytování informací a kontaktů na místní instituce a organizace zaměřené na sociální pomoc, zprostředkování pomoci v jiném subjektu sociální sítě, doporučení jiné služby (např. kontakt na právníka, psychologa atd.)
    • sociálně terapeutické činnosti – poskytování sociálně-právního poradenství a pomoci při využití informací (pomoc při rozhodování formou předkládání různých alternativ řešení uživatelovi situace)
  • pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí – pomoc při vyřizování běžných záležitostí, pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s přirozeným sociálním prostředím, asistence zahrnující doprovázení a pomoc při vyjednávání

Odborné sociální poradenství poskytujeme v těchto oblastech: občanskoprávní vztahy, rodinné právo, bydlení, pracovněprávní vztahy a zaměstnanost, dluhová problematika, ochrana spotřebitele, sociální dávky, sociální služby, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění - práva a povinnosti pacientů, soudní řízení a jeho alternativy, veřejná správa, trestní právo, školství, ochrana základních lidských práv.

Také realizujeme besedy na aktuální témata.

OBČANSKÁ PORADNA Karviná není právní poradnou, a to i přesto, že její poradci z velké části pracují s výkladem právních norem.

PROVOZNÍ DOBA:

Ambulantní:

Pondělí:     8:00-16:00

Úterý:        8:00-16:00

Středa:      8:00-16:00

Čtvrtek:     8:00-12:00

Pátek:        8:00-10:00

Terénní:

Pondělí:    8:00-16:00     (dle individuální dohody)

Úterý:        8:00-16:00     (dle individuální dohody)

Středa:      8:00-16:00     (dle individuální dohody)

Čtvrtek:     8:00-12:00    (dle individuální dohody)

Pátek:        8:00-10:00    (dle individuální dohody)

Poslední zájemce o službu/uživatel je přijat 45 minut před koncem konzultačních hodin dopoledne (ve čtvrtek a pátek) a odpoledne v 15:15 je-li volná konzultační místnost.

OBČANSKÁ PORADNA Karviná, odborné sociální poradenství

OBČANSKÁ PORADNA Karviná - detašované pracoviště