EDEN Nový Jičín, denní stacionář

Adresa Beskydská 274, 741 01 Nový Jičín- Žilina Ukázat na mapě
Doba poskytování služby Po, St, Čt, Pá: 7:00-15:00 ---------------------- Út: 7:30 - 15:00 UPOZORNĚNÍ: Z důvodu výmalby celé budovy je ve dnech 31.7. - 11.8. 2023 provoz stacionáře pro veřejnost uzavřen.
Kapacita Okamžitá denní kapacita je 20 klientů, z toho maximálně 8 klientů imobilních.
Bc. Eva Liďáková vedoucí střediska, soc. pracovnice 733 142 416 e.lidakova@slezskadiakonie.cz
Tereza Klöselová provoz, akce s klienty, individuální plánování 734 439 346 soc.dsnj@slezskadiakonie.cz

Aktualita služby

V rámci projektové výzvy Moravskoslezského kraje pro rok 2023  - KSS 2/23 Financování materiálně-technického zabezpečení sociální služby a oprav , probíhá v roce 2023 projekt "Šetrně a zdravě v EDENU" Cílem projektu je provést výmalbu prostor denního stacionáře, výměnu plynového kotle a s tím spojenou úpravu komína. Celkové náklady projektu jsou 375.000,- Kč, přičemž MSK přispěl částkou 300.000,- Kč na jeho realizaci. Děkujeme!

*********************************************************************

Svoz klientů denního stacionáře EDEN Nový Jičín

V roce 2023 podpořilo město Nový Jičín v rámci dotačního řízení náš denní stacionář částkou 50.000,- Kč. Tato částka je určena na spolufinancování provozu svozu klientů do a ze stacionáře na území města Nový Jičín. Jde o podporu, bez které by nebylo možné svozové aktivity v rámci stacionáře provozovat. Děkujeme!

*************************************************************************

"Vy rozhodujete, my pomáháme" - Zakládáme terapeutickou zahradu

Nadační fond Tesco ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti (NROS) realizuje grantový program Vy rozhodujete, my pomáháme. "V rámci 11. kola této grantové výzvy jsme získali 45.000,- Kč na náš projekt "Zakládáme terapeutickou zahradu". Z této částky jsme na naši zahradu nakoupili 6 zvýšených senior laviček, 2 zahradní vodní fontány na solární pohon a ozdobné květináče. Za podporu moc děkujeme a jsme vděčni všem, kdo našemu projektu dal v obchodech TESCO svůj hlas.

Posláním denního stacionáře EDEN Nový Jičín je podporovat a pečovat o lidi s mentálním a kombinovaným postižením tak, aby prožili svůj den aktivně. S přihlédnutím k jejich potřebám rozvíjet, udržovat a naplňovat jejich dovednosti a schopnosti tak, aby je uměli využívat co nejvíce samostatně.

Video z poskytované služby ke shlédnutí ZDE

1. Klient, který tráví svůj den aktivně a srovnatelně jako jeho vrstevníci.

2. Klient, který dokáže vyjádřit své potřeby a přání (samostatně, případně pomocí alternativní komunikace).

3. Klient, který zachovává nebo rozvíjí své schopnosti a dovednosti a ty pak dokáže uplatnit v běžném životě.

4. Klient, který je součástí komunity a využívá běžně dostupné služby v okolí.

Lidé s lehkým, středně těžkým až těžkým mentálním a kombinovaným postižením, kteří potřebují dopomoc při běžných činnostech jako je sebeobsluha, hygiena, mobilita, komunikace. Věková hranice pro přijetí do služby je 15 - 60 let.

Služby nemůžeme poskytnout:

1) zájemcům, kteří vyžadují odbornou celodenní zdravotní péči,

2) kteří potřebují celodenní odbornou asistenci (jeden na jednoho),

3) s problémovými projevy chování, které znemožňují soužití v kolektivu – např. projevy agrese,

4) zájemcům s lehkým mentálním postižením, kteří nepotřebují péčové úkony.

S klienty pracujeme individuálně, známe potřeby a přání.

Partnerství

Máme svobodné a bezpečné prostředí pro komunikaci. Dbáme na srozumitelnost sdílených a předávaných informací. Zpětně ověřujeme, že nám klienti rozumí.

Přiměřená podpora

Klientům poskytujeme tolik podpory, kolik potřebují, společně respektujeme přirozené riziko.

Týmová spolupráce

Jako tým si uvědomujeme důležitost jednotného přístupu ke klientům. V rámci týmu spolupracujeme na řešení pracovních otázek, sdílíme zkušenosti a dodržujeme týmová rozhodnutí.

Základní činnosti

• pomoc při zvládání běžných úkonu péče o vlastní osobu
  • pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní
    hygienu
  • poskytnutí stravy
  • výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
  • zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
  • sociálně terapeutické činnosti
  • pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmu a při obstarávání osobních
    záležitostí

Konkrétní činnosti, které v denním stacionáři probíhají

• Vzdělávací aktivity –činnosti s cílenou výukou zaměřené na upevňování a rozšiřování dosažených schopností a dovedností klientů s cílem tyto dovednosti a znalosti uplatnit v běžném životě. Jedná se o nácvik péče o svou osobu a své okolí, procvičování trivia, prohlubování znalosti práv a povinností, vaření, nakupování, využívání běžně dostupných služeb (obchody, restaurace, kulturní a sportovní akce), práce na PC, práce s iPadem.
  • Pracovní a tvořivé aktivity – práce s různým materiálem (hlínou, výtvarným a textilním materiálem), práce na zahradě. Tyto činnosti jsou zaměřeny na rozvoj motoriky, koordinace a fantazie klientů a jejich prožitků z vlastní aktivity.
  • Volnočasové a zájmové aktivity – činnosti probíhající především v odpoledních hodinách (hry, poslech hudby, veškeré činnosti dle zájmu klientů).
  • Relaxační aktivity – činnosti příznivě působící na uvolnění svalového napětí, celkovou relaxaci a smyslové prožitky (polohování, používání prvků bazální stimulace, hmatová stimulace, aromaterapie). Tyto aktivity probíhají v upravené a pro tyto účely vybavené relaxační místnosti.
  • Individuální aktivity – zjišťování potřeb klienta a tvorba, naplňování a vyhodnocování individuálních plánů, rozvíjení komunikace (tvoření a využívání pomůcek nahrazujících nebo podporujících běžnou komunikaci), individuální nácvik činností.

Cena za službu se odvíjí od individuální míry podpory, která je klientovi poskytována a je stanovena aktuálním Úhradovníkem.

Děkujeme za podporu v roce 2023:

MPSV, Krajský úřad MSK,

Město Nový Jičín, Město Kopřivnice, Město Studénka, Město Odry, Fulnek,