RÚT Bohumín, sociální rehabilitace

Adresa Nám. Svobody 7, 735 81, Bohumín – Starý Bohumín Ukázat na mapě
Doba poskytování služby pondělí - pátek 8:00 - 15:00, 15:00 - 17:00 - po předchozí domluvě Konkrétní formu i hodinu si pracovník s klientem služby domlouvá vždy předem. Vychází přitom z aktuálních potřeb klienta a také z personálních a organizačních možností služby.
Kapacita Ambulantní forma: 1 klient, Terénní forma: 3 klienti
Mgr. Táňa Veronesi, DiS. Koordinátorka střediska 731 194 012 rut.bo@slezskadiakonie.cz
Bc. Zuzana Kutačová, DiS. Sociální pracovnice 734 874 311 rut.bohumin@slezskadiakonie.cz
Mgr. Ivana Jarmarová Sociální pracovnice 734 872 588 rutbohumin@slezskadiakonie.cz

Posláním služby RÚT Bohumín, sociální rehabilitace je poskytování podpory a pomoci lidem s duševním onemocněním, mentálním nebo kombinovaným postižením, žijícím na území Bohumínska, s cílem získat nebo zachovat jejich samostatnost v běžném životě.

1. Cílem poskytování služby je člověk, který získá schopnosti a dovednosti vedoucí k možnosti žít samostatný život.

2. Cílem poskytování služby je člověk, který si zachová nebo rozvine své schopnosti a dovednosti potřebné ke stabilizaci svého psychického a fyzického zdraví, případně je podle svých možností rozvíjí.

Službu sociální rehabilitace poskytujeme lidem z Bohumína a spádových obcí (Dolní Lutyně, Rychvald, Věřňovice, Dětmarovice), splňujícím tyto podmínky:

• věk od 18 do 64 let
  • s postižením mentálním, kombinovaným nebo chronickým duševním onemocněním
  • v důsledku svého postižení nebo duševního onemocnění se ocitli v nepříznivé sociální situaci
  • mají zájem a schopnosti se na řešení své situace podílet

Služba sociální rehabilitace je poskytována ve dvou formách:

• ambulantní forma – setkání (konzultace) probíhají v zázemí služby
  • terénní forma – setkání probíhají mimo kancelář

Respekt

V průběhu poskytované služby přihlížíme k přáním a potřebám klienta s tím, že v rámci možností služby jsou respektovány a celá práce směřuje k jejich možnému naplnění.

Během poskytované služby přihlížíme k jedinečnosti každého klienta a jeho životnímu příběhu s tím, že každý krok je individuálně naplánován a přizpůsoben jeho stávajícím možnostem, dovednostem, zkušenostem či komunikačním potřebám.

Nabídka činností:

1. Nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucích k sociálnímu začleňování
  • Přiměřená péče o zevnějšek
  • Samostatný pohyb a orientace
  • Zajištění potřeb v oblasti bydlení
  • Nácvik péče o domácnost, nácvik péče o děti nebo další členy domácnosti
  • Nácvik obsluhy běžných zařízení a spotřebičů
  • Hospodaření s penězi
  • Plánování a uspořádání pracovních, domácích a zájmových aktivit
  • Získávání dovedností potřebných k úředním úkonům
  1. Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
  • Zapojení do zájmových aktivit, získávání nových přátel a udržování kontaktu se společenským prostředím