PŘEDNÁŠKA O MYSLIVOSTI

Minulý týden jsme na zahradě Effathy přivítali milou návštěvu. Kamarád naší spolupracovnice Zuzky, nimrod a myslivec Jan Tesarčík nám přišel povyprávět o tom, co vše myslivost jako taková obnáší, jaká je náplň práce myslivce a dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých informací - např. čím a kdy se zvěř přikrmuje, kdy se může střílet a kdy je hájená, proč se střílí, čím se střílí a čím se vábí, jak probíhají hony. Klienty toto téma moc zaujalo a měli spoustu otázek, které jim byly zodpovězeny. Spolu s Janem k nám na zahradu zavítal také jeho šestiletý společník, lovecký pes Fredy, u kterého jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit jak umí poslouchat a plnit povely. Poslechli jsme si také úryvek písně "VÍTAME VÁS" zatroubený na takzvanou Borlici.

Bylo to příjemně strávené dopoledne a ještě jednou velice děkujeme za zajímavou přednášku.

BRAZILSKÝ DEN...

Díky naší skvělé dobrovolnici SUE, která pochází z Brazílie jsme si dnes mohli tuto zemi přiblížit a dozvědět se o ní něco více. Přípravy na tento den probíhaly už dříve, Sue spolu s klienty na odpoledních terapiích vyráběla tématickou výzdobu.

Dnes od rána se klienti zapojili do přípravy tradičních sýrových kuliček zvaných PAO DE QUEIJO a moučníku z kořene Manioku zvaného AIPIM. K pití se podávala ACEROLA - ovocný nápoj z Barbadoské třešně a CAJU - nápoj z kešu ořechů. Jako laskominu jsme pak dostali typickou brazilskou cukrovinku PACOQUINHA, což je obdoba našeho sojového špalku, jen ten jejich je vyrobený z arašídů. Všechny připravené pochutiny jsou lehce stravitelné jelikož jsou bezlepkové.

Všichni jsme si za zvuků samby pochutnali na výborném jídle a pití a užili si příjemné dopoledne.

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST

Radujeme se z krásného počasí, protože můžeme začít naplno využívat naši zahradu, kterou pomalu zvelebujeme k obrazu svému. Oficiálně jsme zahájili užívání zahrady malou "zahradní slavností". Při té příležitosti jsme odzkoušeli funkčnost našeho grilu, který zahálel. Díky potravinové pomoci z řetězce Albert jsme spolu s klienty udělali špízy a k tomu výborné pečené brambory. Ve stínu našeho krásného košatého ořechu jsme poseděli u kávy, zahráli si společenské hry, pochutnali si na výborném jídle, které chutnalo o to víc, že si jej klienti z velké části připravili sami. Bylo to velice příjemné dopoledne a již nyní se těšíme na další takové....

NÁVRAT NA "HLUBČICKOU"

Po roce v náhradních prostorech, kde nám sice bylo velice příjemně jsme se vrátili do nově zrekonstruovaných prostor našich původních dílen. Po velkém stěhování a zabydlování jsme se spolu s klienty naší služby pustili s velkou chutí do práce. Rozšířili jsme nabídku denních činností v dílnách o tkaní na tkalcovském stavu a kutilskou dílnu.

Poděkování firmě MORAVEC ponožky

Předvánoční čas je časem, kdy je hezké se sejít, popovídat si a zhodnotit uplynulý rok. Nejinak tomu bývalo každý rok i v našich sociálně terapeutických dílnách, sešli jsme se spolu se všemi klienty naší služby. Letos tomu tak bohužel být nemohlo díky epidemiologické situaci. O to více nás potěšil věcný dar od firmy MORAVEC, v podobě krásných ponožek, které věnovala našim klientům a my jsme jim je mohli přidat do vánočních balíčků a udělat tak radost. Vážíme si toho, že v této nelehké době firma Moravec myslí na ostatní a patří jí za to náš velký dík,STD Effatha Krnov

EXKURZE DO ZÁMKU HOŠŤÁLKOVY S UKÁZKOU PEČENÍ CHLEBA

Dne 11. 9. 2020 jsme se s klienty, pracovníky a mezinárodní dobrovolnicí Suellen účastnili krásné exkurze do nedaleké vsi Hošťálkovy, kde jsme navštívili místní zámek. Po příjezdu jsme měli možnost prohlídky zámku, kterou jsme s nadšením přijali. Zámek byl krásný – měl sice málo exponátů, ale celý zámek je v postupné rekonstrukci, tak věříme, že se inventář zámku brzy rozšíří. Poté jsme měli ukázku pečení domácího chleba. Velmi hodná paní nám ukázala, jak se zadělává těsto na chléb. Řekla nám, jaké jsou druhy chlebů, jaké mouky se používají, jaké suroviny jsou dále vhodné pro kýžený výsledek. Než se chléb upekl, šli jsme se s klienty podívat na koně, které jsou v zámeckém parku. Klienti měli možnost si koně pohladit a dát jim jablko. Poté jsme dostali k obědu výborný guláš s domácím chlebem. Ke kávě jsme obdrželi i domácí muffiny, které pro nás na zámku upekli. Při cestě na zastávku jsme měli možnost si projít také krásný zámecký park. Klientům se exkurze velmi líbila. Čas nám rychle utekl a ani jsme se nenadáli a museli jsme se vrátit zpět do Krnova. Věříme, že se zde brzy vrátíme.

Pavla Šůstková

BABÍ LÉTO NA CVILÍNĚ

8 klientů, kteří jsou milovníky pěší turistiky, využilo nabídky pracovníka dílen, slunečného počasí,
a 8.9.2020 po ukončení práce v dílnách společně vyrazili na přibližně 8kilometrovou procházku
po okolí Krnova. Cílem se stal poutní kostel Sedmibolestné Panny Marie na nejznámějším krnovském kopci , na Cvilíně. Vydali se ulicemi Stará a Na Dolním pastvišti a pokračovali polní cestou až k ulici
Na Ovčárně. Cestou pozorovali okolní přírodu, kromě Krnova zhlédli Opavu, Město Albrechtice
a polské Branice. Některým se podařilo zpozorovat i albrechtickou rozhlednu. Po zopakování témat, kterým se pracovník s klienty věnují ve vzdělávání, si společně zazpívali a zavzpomínali na zážitky z léta.

Po příchodu na Cvilín navštívili poutní kostel, po kterém je provedla místní průvodkyně. Klienti měli možnost obejít oltář a porovnat starší i novější verzi ústředního obrazu Sedmibolestné Panny Marie. Zaujala je informace o bombě, která na kostel spadla, ale nevybuchla, na konci 2. světové války.

Před kostelem si klienti odpočali a pochutnali si na „šnecích“, müsli tyčinkách a kofole. Klienti STD Effatha Krnov sestupovali po cvilínských schodech zpět do centra města unavení, ale spokojení
a obohacení o nové zážitky.

PRACOVNÍ DEN TROŠKU JINAK

Je středa ráno a my jsme se jako vždy ráno sešli v dílnách Effathy, ale i přesto bude tento den v něčem jiný.Vyrazili jsme spolu s klienty do okolí Slezské Harty. Rozhodli jsme se využít hezkého počasí a také toho, co nám příroda nabízí a nasbírat co nejvíce přírodnin v podobě větví, dřevin a šiek pro tvoření v kutilské a také tvořivé dílně.Užili jsme si krásného počasí, sluníčka a přírody. Příjemné dopoledne jsme zakončili výborným obědem v místní restauraci.

 

DEN BRAVEN POMÁHÁ

V dílnách vyrábíme s klienty látkové anděly, srdce, stromečky a další výrobky, u kterých potřebujeme pro výrobu materiál v podobě různých lepidel. Delší dobu již spolupracujeme s firmou DEN BRAVEN, která nám tento materiál věnovala darem. Firmě za poskytnuté dary děkujeme.

VÁNOČNÍ VEČÍREK 2019

V pondělí 16. prosince 2019 od 9:00 do 13:00 pracovníci STD Effatha Krnov pro klienty připravili vánoční večírek v bistru U Veverky.

Pokud se klienti nedomluvili s partnerem nebo s kamarádem, vylosovali si, kterému klientovi, případně pracovníkovi, koupí dárek v hodnotě přibližně 50 Kč. Dárky dostali také z dílen
za celoroční odvedenou práci. Pro každého byly v dárkové tašce připraveny hygienické potřeby, cappuccino a ručník jako sponzorský dar z Tevy.

Sešli jsme se v 9 hodin v bistru. Klienti se posadili, povídali si mezi sebou a s pracovníky dílen, a objednali si kávu – tu obsluha podávala i s dortíkem. Potom pracovníci klientům rozdali dárky a poděkovali klientům za příjemný a úspěšný rok strávený v dílnách.

Na oběd byl pro všechny zúčastněné připraven hovězí vývar s játrovými knedlíčky a kuřecí řízek s bramborovým salátem. Večírku se zúčastnilo 38 klientů z celkového počtu 40, 2 se pro nemoc, bohužel, omluvili, ale nepřišli zkrátka – dárky i oběd jim byl poslán na bydlení.

Klienti si večírek pochvalovali, ocenili přátelskou atmosféru a vstřícnost personálu bistra, zároveň je mrzelo, že nemohli – stejně jako minulý rok – vzhledem k nedostatku prostoru
a přítomnosti ostatních návštěvníků bistra tancovat.

VÝLET DO BESKYD

V polovině září (16.9.2019 – 19.9.2019) vyrazilo 6 klientů v doprovodu dvou pracovníků STD Effatha Krnov na čtyřdenní výlet do Beskyd.

V pondělí ráno se vydali vlakem ze cvilínského nádraží směrem na Valašsko. Během cesty posvačili, povídali si a sledovali krajinu. Několikrát museli přestupovat, to se pro některé stalo výzvou, cestu ale všichni úspěšně zvládli.

Kolem poledne parta dorazila na Dolní Bečvu, kde nocovali v příjemné chatě. K dispozici měli klienti obývací pokoj, ložnici, kuchyňský kout, sociální příslušenství a venkovní posezení. Cestou na ubytování klienty nejvíce zaujal rozestavěný hřbitov, se zaujetím sledovali stavbu a hodnotili její průběh. Obec se klientům líbila, ocenili lipovou alej, cyklotrasu kolem řeky a horské cestičky v okolních lesích, do kterých se vypravili na túru.

V přípravě snídaní, svačin a večeří klienty podporovali pracovníci, potraviny mohli nakoupit v blízké samoobsluze. Klienti si pochutnali na párcích, pomazánce, na plackách a lívancích. Obědvali v okolních restauracích a ochutnali místní frgály.

V úterý podnikli výlet do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Navštívili valašské městečko, dědinu i Jurkovičkovu rozhlednu, která nabízela krásný pohled do okolní krajiny. Klienty potěšilo, že za vstup do skanzenu nemuseli platit - díky tomu ušetřili dost peněz. Na výlet se klienti připravovali ve vzdělávání v dílnách, proto nebyli příliš překvapeni tím, jakým způsobem žili naši předci.

Ve středu skupina autobusem vyrazila na Radhošť, navštívila místní stezku v oblacích, kapli svatého Cyrila a Metoděje, a prohlédla si pokračující rekonstrukci Libušína a Maměnky
na Pustevnách. Těšila se z vlídného počasí. Cestou zpět na ubytování partě ujel autobus, ale měla obrovské štěstí – náhodou stál na parkovišti krnovský zájezdový autobus, který klienty bezpečně dopravil na Dolní Bečvu.

Čas strávený na Valašsku rychle utekl a ve čtvrtek nastal odjezd domů. Klientům se výlet líbil, přejí si, aby mohli vyrazit za dobrodružstvím i příští rok.

SPORTOVNÍ HRY V POLSKU

Stejně jako minulý rok se klienti sociálně terapeutických dílen Effatha Krnov spolu s krnovskými seniory ve čtvrtek, 5.12.2019, zúčastnili sportovní soutěže „Międzynarodowe igrzyska osób niepełnosprawnych“ (Mezinárodní hry osob s postižením), kterou již 11 let zaštiťuje s podporou Evropské unie Euroregion Praděd. Hry se konaly v městečku Dobrzeń Wielki, nedaleko Opole, bezmála 100 km od Krnova.

Pro 8 klientů STD Effatha, 12 seniorů a doprovodného pracovníka z dílen byl v 8:00 před cvilínské nádraží přistaven autobus. Další účastníci přistoupili v Prudniku.

Po příjezdu do Dobrzenia a převlečení klienti od organizátorů dostali soutěžní trika (která si mohli nechat na památku) a nápoj. Soutěžilo se v 6 disciplínách – kopání míče do branky, slalom, hod míčem, hod oštěpem, hod medicinbalem a štafetový běh.

Klienti utvořili dvě družstva – mužské a ženské. Senioři byli rozděleni do třech družstev.
Po dvouhodinovém soutěžení účastníkům sportovních her zazpívali žáci místní základní školy, potom přišel Mikuláš a všem soutěžícím poblahopřál. Chvíli to trvalo, protože celkový počet účastníků her převyšoval 220 osob.

Byla oceněna tři nejúspějšnější družstva, tři nejstarší soutěžící (všichni z Krnova – ročníky 1933, 1937 a 1940) byli odměněni sportovními batohy. Každému účastníku Mikuláš věnoval pamětní medaili a bohatou nadílku, každé družstvo obdrželo pohár a fotbalový míč.

Potom následoval oběd v restauraci v obci Czarnowąsy (Černovousy). Každý si pochutnal
na velké porci nudlové polévky, kuřecího řízku, bramborové kaše a zeleninového salátu. Spokojeni se svým výkonem a šťastni za nové zážitky se klienti Effathy a senioři vrátili
do Krnova po 16. hodině.

Doprovod, text a foto: Martin Hlaváček, sociální pracovník STD Effatha Krnov

 

DOBROVOLNÍCI NA ZAHRADĚ.

V úterý, 12. listopadu 2019, dílny STD Effatha Krnov navštívilo 12 zaměstnanců banky ČSOB, aby společně s pracovníky Effathy zvelebili zahradu dílen.

Pracovníci dílen pro dobrovolníky připravili venkovní posezení, kávu a pohoštění. Dobrovolníci přijeli před 9. hodinou s pracovním nadšením a vlastním nářadím.
Po přivítání byli dobrovolníci provedeni střediskem a seznámeni s cílovou skupinou, s vybavením a funkcí jednotlivých dílen.

Potom se všichni pustili do práce. Vyryli a vykopali prostor určený k umístění pergoly
na zahradě, který zavezli štěrkem, vyrovnali terén zahrady, vysázeli kolem plotu 10 tújí, sundali z plotu staré zrezivělé pletivo, sloupky plotu vyrovnali, obrousili a natřeli.

Brigádníci posvačili tvarohové koláče a anglické rohlíky, které Effathě věnovaly krnovské pekárny Aspec, s.r.o., k obědu se podávaly grilované klobásy s chlebem.

U všech zúčastněných převládala dobrá nálada, radost z vykonané práce a vděk za přízeň počasí.

 

Text: Bc. Martin Hlaváček, sociální pracovník

DISGOLF S KLIENTY STD EFFATHA KRNOV

V dubnu nás oslovil pan Rostislav Balner z města s tím, že by rád, kdyby jsme se zúčastnili projektu v rámci Programu Erasmus+, který spočívá v mezinárodním setkání 40 mladých sportovců z Krnova, Saint Egréve (Francie), Telšiai (Litva) a Minsku Mazowieckiego (Polsko) v srpnu letošního roku.

Rádi jsme nabídku přijali a dne 28.8 2019 jsme se zúčastnili turnaje družstev v Discgolfu, který se odehrával v krnovském parku. Počasí nám přálo, bylo krásně slunečno, klienti se rozdělili do týmů všech národností a ukázalo se, že si s pomocí alternativní komunikace poradili bez problémů. Hra jim šla velice dobře, na konci všichni odcházeli s dobrým pocitem, že jsme se naučili něco nového a s dárky, které jim darovalo město Krnov.

                                                   ABILYMPIÁDA PARDUBICE 2019

Ve středu ráno 12. června jsme se sešli na Hlavním nádraží v Krnově. Za krásného počasí, s dobrou náladou a s úsměvem na rtech nastoupila naše osmičlenná výprava do vlaku směr Olomouc hlavní nádraží, kde jsme přestoupili do vlaku směr Pardubice. U nádraží na nás čekal speciální autobus, který nás zavezl do haly, kde proběhla registrace soutěžících. Na ubytování jsme dorazili příjemně unavení. Takže jsme zvolili odpočinek.

První soutěžní den (čtvrtek, 13. 6.) nám začal ráno Ubrouskovou metodou, reprezentoval nás René Horváth, ve které se umístil na prvním místě. Odpoledne pokračovalo Enkaustikou, ve které nás reprezentovali Lenka Korbelová, která tuto kategorii vyhrála a René Horváth, který se umístil na třetím místě. 

Druhý soutěžní den (pátek, 14. 6.) nám začal Fotografováním, ve kterém soutěžili Libor Pavlík a Lenka Korbelová, kteří se umístili na osmém a desátém místě. Soutěžní odpoledne pokračovalo Malováním na kameny, kde nás reprezentovaly Tereza Olexová, která skončila na prvním místě a Hana Novotná, která se umístila na třetím místě.

Měli jsme velikou radost z medailí i ostatních umístění, jelikož konkurence byla letos veliká. Abilympiádu provázel i bohatý doprovodný program, který jsme si spolu s klienty moc užili a na závěr nás v pátek večer čekala v centru Kosatec diskotéka spolu s výborným občerstvením. V sobotu ráno po snídani nás autobus odvezl na nádraží a my jsme se vydali zpět domů.

Každý z nás si odvážel z těchto dnů jiné dojmy a prožitky, ale všichni jsme se shodli, že už nyní se těšíme na další ročník a celý rok budeme pilovat v dílnách své dovednosti.

V DÍLNÁCH EFFATHA KRNOV SE TVOŘILO TECHNIKOU EBRU

Poprvé do Slezské diakonie zavítala paní Tereza Gemelová s ukázkou techniky EBRU v listopadu. Byla tak nadšená z nálady a atmosféry, kterou vytvořili ten den samotní klienti, že se její návštěva opakovala teď v předvánočním čase.
Pro všechny klienty přivezla komponenty, ze kterých si sestavili svícínky a zdobili. Ebru je tradiční turecká technika, kdy se na vodní hladinu nanáší barevný pigment, ze kterého si každý vytvoří různé ornamenty. Malujete jednoduše na vodní hladině a toto se pak obtiskne na papír, dřevo, sklo, látku a vznikne barevný obrázek, který udělá radost.

 

Každý z klientů si tentokrát odnesl na vánoční stůl krásný a originální svícen a za to děkujeme.
Šárka Gaudková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

VÝLET DO CIZINY

Ve středu, 5. 12. 2018, jsme se zúčastnili sportovní soutěže „Międzynarodowe igrzyska osób niepełnosprawnych“, kterou zorganizovali naši polští kamarádi v polském městečku Dobrzeń Wielki, které se nachází nedaleko Opole. Vyrazili jsme ve čtyřčlenném týmu s doprovodem pracovníka. Spolu s námi sportovali i krnovští senioři. Na cvilínském nádraží na nás čekal moderní autobus. V polském Prudniku přistoupili další soutěžící. Cestu autobusem jsme si užili, sledovali jsme krajinu – zhlédli jsme dálnici, velkoměsto Opole, katedrálu, a především řeku Odru, o které si často povídáme ve vzdělávání. Na místo jsme dorazili se zpožděním, v Opoli jsme totiž bloudili – pan řidič totiž autobusem nemohl projet pod železničním viaduktem, museli jsme couvat a zablokovali dopravu po městě. Byl to pro nás velký zážitek. Po příjezdu do školy v obci Dobrzeń Wielki jsme se šli převléknout a nachystali jsme se k soutěžení. Čekalo nás celkem 6 disciplín, běhali jsme se saněmi, házeli míčem do koše, překonávali jsme překážky. Od rozhodčích jsme dostávali body. Seznamovali jsme se se soutěžícími z polských družstev. Po ukončení soutěže nám zazpívaly polské žákyně tamější školy polské vánoční písně.  Potom přišel Mikuláš, rozdal každému medaili, mikulášskou nadílku a každá skupina soutěžících obdržela krásný velký pohár. Společně jsme se vyfotili. Celkovými vítězi se stali naši noví kamarádi z Prudniku, kterým jsme v autobusu blahopřáli k prvenství. Následoval oběd v pohostinství „Černovousy“. Pochutnali jsme si, ale nejvíce nás zaujala tradiční polská „surówka“ – zeleninový salát.  Do Krnova jsme se vrátili po 16. Hodině.
Výlet se nám líbil a sportovních her se rádi zúčastníme i příští rok. Kromě nadílky a medailí jsme si přivezli hromadu zážitků – ochutnali jsme polskou kuchyni, z autobusu jsme viděli nekončící rovinatou krajinu s úrodnou zemí a čerstvě vyrostlým obilím, udržovaná městečka a veliké kostely a chrámy. Některým polským slovům jsme rozuměli, nová jsme se naučili.
 


 

ZA POZNÁNÍM JESENICKA

Ve dnech 1. 10. – 4. 10. 2018 jsme se s klienty vypravili do Lipové Lázně – části Horní Lipová –  kde jsme prožili příjemnou čtyřdenní pohodu. 
V pondělí jsme vyrazili vlakem ze cvilínského nádraží. Během cesty jsme odpočívali a kochali se příjemnou krajinou. Příjemným zjištěním pro nás bylo, že jsme jeli dokonce i přes Polsko.
Po příjezdu do Horní Lipové jsme se zašli naobědvat, nakoupili jsme vše potřebné na večeři a snídani a šli jsme se ubytovat na chatu Chalupa pod Pyšnou loukou. Všichni byli uchváceni panenskou přírodou kolem a krásnou chatou, která se nám zdála být ještě hezčí než na fotografiích. V chatě bylo teplo, nacházely se v ní dva pokoje, každý po čtyřech lůžkách, sociální zařízení a kuchyňský kout spojený s obývací místností, prostorný stůl a lavice, televize, gauč, dřevěné obložení a zánovní nábytek. V chatě vonělo dřevo. 
Druhý den dopoledne jsme po snídani vyrazili na pěší túru do Lesního baru, byl to pro nás všechny velký zážitek. Cestou nahoru jsme šli po „zaječí stezce“, zdolávali jsme potok, překračovali větve a balvany. Půjčili jsme si trekingové hole, které si někteří klienti hned zamilovali. Jednoho z nich to dokonce inspirovalo ke koupi vlastních holí po návratu do Krnova. Došli jsme do baru a překvapilo nás, že i když je to bar, musíme se obsloužit sami. Původně jsme měli chuť na vychlazené pivo, ale vzhledem k chladnému podzimnímu dni jsme dali přednost horkému čaji. Ochutnali jsme vynikající domácí trubičky a na ohni jsme si opekli klobásy. Cestou zpět jsme si povídali o životě v lese a o lesních obyvatelích. 
Ve středu jsme se v dopoledních hodinách vydali za poznáním do lázeňského horského města Jeseník, abychom poznali centrum města a místní lázně. Někteří ještě nikdy lázně neviděli. Už víme, jaký je rozdíl mezi nemocnicí a lázněmi, mezi pacienty a lázeňskými hosty. Prošli jsme se po parku kolem celého areálu. V parku je nainstalováno mnoho odpočívadel a atrakcí pro hosty a návštěvníky města. Mohou si například léčit nohy ve studeném potoku a přitom pohodlně sedět na lavičce tak, jak doporučoval zakladatel lázní Vincenz Priessnitz. V restauraci, kam jsme zašli poobědvat, nás zaujal strop, který vypadal, jako kdyby byl z alobalu. Blýskal se a mohli jsme se v něm zespodu vidět. Procházka a náročný den nás celkem zmohl, proto jsme se těšili zpět do chaty. Doufali jsme, že si zahrajeme venkovní kuželky, ping-pong, anebo blíže prozkoumáme potok, který teče hned za chatou, ale rozpršelo se. Šli jsme se ohřát dovnitř a chvíli jsme odpočívali.
Snídaně a večeře jsme si připravovali sami. Jedli jsme výbornou domácí pomazánku, párky, chleba ve vajíčku a smažené papriky, smažili jsme lívance a uvařili jsme si pudink.
Po večerech jsme hráli společenské hry, naučili jsme se pravidla kostek a domina, povídali jsme si a sledovali jsme televizi. Mysleli jsme, že vydržíme dlouho vzhůru, ale denní program byl vyčerpávající a těšili jsme se, až si lehneme. Všichni jsme si vycházeli vstříc, byli jsme ohleduplní a kamarádští. Nemuseli jsme řešit žádné nepříjemné situace.
Čas neúprosně kvapil a probudili jsme se do deštivého čtvrtku. Nejraději bychom si pobyt na chatě prodloužili, ale nedalo se nic dělat, museli jsme se vrátit domů. Přijeli jsme do Krnova plní dojmů. Cestou nám vyhládlo, zašli jsme proto na oběd do jídelny. Po obědě jsme se rozešli domů a těšili se, až o všem, co jsme prožili budeme vyprávět našim rodinám a kamarádům. Těšíme se na další výlet.
 


 

DO DÍLEN PŘIŠLI PEKAŘI Z ASPECu


Druhý lednový týden zavítala do dílen Slezské diakonie EFFATHA návštěva z krnovské pekárny Aspec. Kromě jednatelů společnosti přišli také vedoucí výroby, kteří přinesli připravené těsto na rohlíky, a namísto zdlouhavého představování se šlo hned na věc - těsto totiž pracovalo.
Zapnout troubu, potřít a posypat… Během chvíle začala výroba pletýnek a také soutěž o to, kdo ji uplete dřív. Každý si s těstem mohl pohrát a dílnami se brzy linula příjemná vůně čerstvého pečiva. „Není to těžké, je to jako uplést cop“ popsal Lukáš, jeden z klientů.
Následně se role obrátily. Pekaři totiž byli vtaženi do aktivit v sociálních službách a s klienty se zapojili do výroby tašek, svíček i přání nebo si vyzkoušeli malování horkým voskem.
Na závěr zaměstnanci Aspec předali finanční dar. Před vánocemi se totiž v pekárně zrodil nápad uspořádat zaměstnaneckou sbírku. S jednateli bylo dohodnuto, že pomohou se zahájením úprav části zahrady, kdy vznikne posezení pod ořechem. Klienti, kteří mají potíže při chůzi nebo jsou na invalidním vozíku, se tak dočkají snazšího přístupu.

Šárka Gaudková, Slezská diakonie