HLEDÁME KAMARÁDY - DOBROVOLNÍKY!

Rádi bychom pro uživatele domova pro osoby se zdravotním postižením našli kamarády, abychom jim zpestřili a obohatili život o radosti a strasti běžných kamarádských vztahů.

Jsme otevřeni všem aktivitám, přijďte si s uživateli jen tak popovídat, koukat na televizi, surfovat po internetu, nebo si můžete společně něco uvařit, přečíst či zahrát nějakou společenskou hru... Nabízí se i možnost výletů a procházek po okolí, jet na hokejový zápas nebo do kina, grilování na zahradě... prostě představivosti se meze nekladou. Stačí jen chtít Hledáme také dobrovolníky, kteří by se rádi podělili s ostatními se svými talenty a nadáním. Uplatnění mohou dobrovolnici nalézt taky v prostředí sociálně terapeutických dílen. Nebráníme se originálním nápadům.

Staňte se dobrovolníkem a sami navrhněte, co byste rádi s uživateli podnikli.

Docházet můžete kdykoli, na všem se společně domluvíme. V případě zájmu nás kontaktujte: Zuzana Wronková, DiS.: 731 677 459

EBEN-EZER domov pro osoby se zdravotním postižením. 

 

Mobilní kavárna nadělila první srdíčka

Mobilní kavárna U Lidušky opět potěšila klienty a pracovníky sociálních služeb Slezské diakonie. Dobrovolníci tentokrát nejen napekli a připravili občerstvení, nechyběla káva, čokoláda, ale tentokrát jsme poprvé také předávali srdce, která vyrobili jak dobrovolníci tak zástupci široké veřejnosti.

Radost jsme udělali v domově pro osoby se zdravotním postižením HOSANA Karviná a EBEN-EZER Český Těšín, domově pro seniory SAREPTA Komorní Lhotka nebo v pečovatelské službě ELIM Stonava. Na 70 srdíček putovalo také do domova se zvláštním režimem SILOE Ostrava.

Stále se můžete zapojit do akce Pošli srdce, v rámci níž můžete darovat jakákoliv srdíčka, která předáme pracovníkům a klientům sociálních služeb
prostřednictvím mobilní kavárny Dobrovolnického centra,
koordinátorka Marcela Faltová 734 891 827.

Město Třinec poděkovalo našim dobrovolníkům

Za město Třinec předali poděkování dobrovolníkům Slezské diakonie působících v dobrovolnických programech v Třinci vedoucí sociálního odboru paní PhDr. Jana Klusova a Mgr. Vlastimil Starzyk.

Dobrovolníci působí v Nemocnici Třinec, p.o.  a ve střediscích Slezské diakonie. Poděkování byla předána paní ředitelce Slezské diakonie Mgr. Zuzaně Filipkové, PhD. a koordinátorkám dobrovolníků Bc. Monice Banotové a Bc. Janě Kostkové jejichž prostřednictvím dále poputují ke všem dobrovolníkům, kteří se setkání nemohli účastnit. Paní ředitelka Slezské diakonie rovněž vyjádřila své poděkování a uznání jak dobrovolníkům, tak koordinátorkám za dobrovolnické aktivity realizované v pěstounském programu, na oddělení sociálních lůžek a dalších sociálních službách na Třinecku. 

Velmi si vážíme Vaší dobrovolné pomoci a děkujeme Vám za to, že dáváte část sebe a svého srdce.

Pokud máte zájem a chuť udělat něco pro sebe a potřebné a zapojit se do dobrovolnických aktivit na Třinecku, kontaktuje koordinátorku Moniku Banotovou, tel. 734 516 300.

Pošli příběh

Chtěli byste udělat radost našim klientům a vyplnit jejich volný čas poslechem literárního díla? 
Přidejte se k našim dobrovolníkům a zašlete krátkou nahrávku s milou básní, příběhem, pohádkou apod. Za pomocí záznamníku na Vašem telefonu nahrajte Vámi čtené krátké příběhy, povídky, pohádky - v délce kolem 5-7 min. Příběhy budou přehrány uživatelům v našich střediscích (seniorům, osobám se zdravotním znevýhodněním, dětem apod.). Z Vašich nahrávek vytvoříme databázi, ze které si mohou uživatelé a služby vybírat podle tématu.

 Povídky, příběhy, kapitoly Vaší oblíbené knihy, kterými byste rádi potěšili ostatní, zasílejte ve zvukovém záznamu na koordinátory Dobrovolnického centra Slezské diakonie

  • m.banotova@slezskadiakonie.cz
  • s.kantorova@slezskadiakonie.cz

Milé bude, pokud v úvodu řeknete Vaše jméno. Pokud budete chtít, můžete přidat i krátký pozdrav nebo přání.

Děkujeme Vám!

 

1. příběh v rámci naší výzvy nám zaslala paní Soňa, děkujeme! 

 

Vánoce v Nemocnici

Děkujeme všem dobrovolníkům a dárcům,
kteří se zapojili do  kampaně Dobrovolnického centra Slezské diakonie
na výrobu výzdoby pro Oddělení sociálních lůžek v Nemocnici Třinec.

V pondělí 30. prosince jsme předali nádherné stromečky z pedigu, dřevěné ozdoby, napečené perníčky, papírové hvězdy, medvídky z ořechových skořápek, adventní věnce a spoustu dalších ozdob. Těšte se na reakci klientů, pracovníků oddělení a fotografie vyzdobených pokojů oddělení, které pro Vás připravujeme.

Dobrovolnické centrum  Slezské diakonie si váží Vaší podpory a zapojení se!

Pandemie zásadně změnila chod a život na oddělení. "S pokorou v srdci věřím, že pro klienty budou Vaše dary a výzdoba povzbuzením a pro zdravotníky a další pracovníky poděkováním za jejich nelehkou a náročnou práci"

Monika Banotová, koordinátor dobrovolníků v Nemocnici Třinec

Pošli srdce

Darujte srdce pro klienty domova pro seniory, domova se zvláštním režimem, pečovatelských služeb, služeb osobní asistence nebo domovů pro osoby se zdravotním postižením a pracovníkům, kteří o ně pečují.

Slezská diakonie pomáhá zhruba 300 seniorům a 1500 osobám se zdravotním znevýhodněním v celém Moravskoslezském kraji.

Udělejte spolu s Dobrovolnickým centrem Slezské diakonie radost klientům, kteří mají omezený kontakt nejen se svými příbuznými, ale také přáteli a okolním světem. Darujte spolu s námi srdce pracovníkům, kteří se starají za ztížených podmínek jak o seniory, tak o osoby se zdravotním postižením.

Darovat můžete např. obrázek, pohlednici s motivem srdce, dřevěné, pletené, proutěné nebo i skleněné srdíčko nebo bižuterii ve tvaru srdce.

Rádi Vaše srdíčka vyfotíme a zveřejníme i našem facebooku. Fotografie z předání do jednotlivých služeb zveřejníme.

Srdíčka předáme v rámci mobilních Kaváren U Lidušky, se kterými jezdí naši dobrovolníci po střediscích.

V době pandemie fungují kavárny na bázi donáškové služby a dobrovolníci se zapojují také formou videopozdravů, zasíláním pohlednic apod.

Za první srdíčko, které vyrobila 11letá Maruška, moc děkujeme

  • Srdce můžete poslat na adresu: Slezská diakonie, Marcela Faltová, Na Nivách 7, 737 01 Český Těšín, připište "SRDCE".
  • V případě zájmu si srdíčka můžeme po domluvě i vyzvednout. Koordinátor kampaně a Kavárny U Lidušky: Marcela Faltová, tel. 734 891 827 (kavarny.dc@slezskadiakonie.cz)

 

Hledáme

koordinátora dobrovolníků pro Kavárnu U Lidušky

a koordinátora dobrovolníků pro Ostravu. 

Přidej se k nám!

Poděkování dobrovolníkům v Těšínském divadle

V Těšínském divadle jsme měli krásnou příležitost poděkovat dobrovolníkům Slezské diakonie, kteří působí na území města Český Těšín.

V rámci akce, kterou pořádalo Město Český Těšín, proběhla také vernisáž celostátní putovní výstavy o kráse dobrovolnictví s názvem "PROPOJENÍ". Dobrovolníci se mohli těšit i z krásného divadelního představení Prodaná nevěsta, které ztvárnili herci Těšínské divadlo - Česká scéna.

Děkujeme městu Český Těšín, že nám dalo možnost i touto cestou poděkovat našim skvělým dobrovolníkům.
 

Mobilní Kavárna U Lidušky v HOSANĚ Karviná

Krásné letní odpoledne, příjemné posezení v altánku, sladká čokoláda se šlehačkou a k tomu kouzelné tóny klavíru. Naše mobilní Kavárna U Lidušky v Karviné se nesla v duchu elegantní vídeňské kavárny. Známé klavírní skladby odehrála nevidomá dobrovolnice Pavlínka, které to za klávesami nesmírně slušelo. Pod vedením své učitelky Pavly v duchu přenesla naše klienty do atmosféry kavárenských časů, klidu a pohody. Kavárna je realizována díky dotační podpoře Nadačního fondu Tesco, Ministerstva zdravotnictví České republiky a spolufinancování z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci projektu Dobrovolnictví - příležitost pro jednotlivce a společnost 2020 a mobilní Kavárna U Lidušky a U Jarušky. 

Více informací:
Mgr. Marcela Faltová
Koordinátor projektu mobilní dobrovolnické Kavárny U Lidušky
tel. +420 734 891 827
e-mail: kavarny.dc@slezskadiakonie.cz

Mobilní Kavárna U Lidušky v EBEN-EZERu Český Těšín

Další zastávka mobilní Kavárny U Lidušky se uskutečnila v úterý 18. 8. 2020 v domově pro osoby se zdravotním postižením EBEN-EZER Český Těšín. K našemu týmu se zde přidal dobrovolník Pavel, který skvěle vypomáhal s přípravou kávy a obsluhou klientů. Čas u šálku výborné kávy a čokolády se šlehačkou nám tentokrát zpestřila temperamentní zpěvačka KaCZi. Její energické písničky, hra na klavír, kytaru, ukulele a akordeon od začátku nadchly všechny klienty a nikoho nenechaly dlouho sedět. V radostné náladě se neslo celé odpoledne a za to milé KaCZi moc děkujeme! Kavárna je realizována díky dotační podpoře Nadačního fondu Tesco, Ministerstva zdravotnictví České republiky a spolufinancování z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci projektu Dobrovolnictví - příležitost pro jednotlivce a společnost 2020 a mobilní Kavárna U Lidušky a U Jarušky. 

Beseda k dobrovolnictví na VOŠS Ostrava

Dobrovolnické centrum Slezské diakonie bylo pozváno na Besedu k dobrovolnictví pro studenty VOŠS - Vyšší odborná škola sociální Ostrava.

Dobrovolnických organizací na této besedě vystoupilo více, a studenti tak poznali široké spektrum dobrovolnických aktivit.
Děkujeme paní Mgr. Adéle Webrové, která nás na tuto akci pozvala, jako besedníky.

Ze života dobrovolníků

Ještě v době, kdy jsem pracovala, jsem začala přemýslet o tom, že v důchodu, kdy budu mít více času, bych se zapojila do dobrovolnictví. Věděla jsem, že v jiných zemích je to docela rozšířené a připadalo mi, že je to  tak správné. Jako křesťanka vím, že tu nejsme - nežijeme jen pro sebe, ale zejména pro druhé.

Na podzim roku 2016 nastal ten čas. Našla jsem si  webové stránky Slezské diakonie, protože jsem věděla, že tato organizace se dobrovolnictví také věnuje. Pak jsem ji navštívila osobně a nejprve jsem se byla podívat na středisku Eben-Ezer. Nebyla jsem si úplně jistá, zda bych to tam zvládala. Jedná se totiž o zařízení pro klienty postižené fyzicky, mentálně, příp. kombinovaně.

Na ústředí Diakonie jsem se dále dověděla, že v Nemocnici Třinec-Sosna funguje kavárna Liduška na oddělení sociálních lůžek. Domluvila jsem se, že bych se zapojila do této práce. Už jsou to 3 roky co navštěvuji klienty tohoto oddělení. V kavárně - společenské místnosti - jim uvaříme kávu, čaj, příp. čokoládu, nabídneme nějaké sušenky, oplatky, a pak si povídáme, zpíváme nebo paní koordinátorka zorganizuje workshop - tzn. kreslíme, věnujeme se  ručním pracím - vyrábíme např. zvířátka, brože, ozdoby, adventní věnce apod. V létě jsme chodili do parku na procházky, což se klientům velmi líbilo. Jedná se o starší klienty - s různými zdravotními obtížemi - a ti jsou vděčni za to, že je někdo navštíví, vyplní jejich čas nějakou činností a zábavou.

Pokud se nemohu zúčastnit kavárny, navštěvuji občas klienty na jejich pokojích - většinou si povídáme, někdy jim také něco přečtu, pokud mají zájem. Vždycky jsou rádi, když je někdo navštíví, že si mohou promluvit, že jim darujeme svůj čas. A to je to, co mě naplňuje a dělá to člověku dobře, že je užitečný, že klienti tu službu oceňují a jsou vděčni za každý kontakt s nimi.

A Eben-Ezer, který jsem si nevybrala, nakonec navštěvuji alespoň jednou v roce, kdy s místními klienty a členkami kostela Na Rozvoji pečeme vánoční cukroví. To byste měli vidět tu radost:-).

Krásné Vánoce.

S láskou dobrovolnice heart

Cestování po Tenerife

Dobrovolnice Slezské diakonie Janka se podělila s klienty sociálních lůžek se svými zážitky z úžasného cestování po Tenerife  Během tohoto povídání se klienti dozvěděli řadu zajímavých informací a také nahlédli do různých koutů tohoto překrásného ostrova, jednoho z největších ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu. Povídání si zpříjemnili šálkem dobré kávy.☕️


Senioři seniorům

Není jen tak obyčejnou hříčkou slov, ale skrývá se za nimi projekt tří organizací sdružující dobrovolníky ve Frýdku-Místku, kterými jsou Dobrovolnické centrum ADRA, Charita Frýdek-Místek a Slezská diakonie. Najdete v něm lidskost, soudržnost, radost, zkušenost, vzájemnou pomoc. To vše si měly možnost na vlastní kůži zkusit seniorky z Klubů seniorů a Českého svazu seniorů, které se 13. listopadu staly alespoň na chvíli dobrovolnicemi. 

Ke světovému Dni laskavosti přispěly také ony svou mírou. Strávily 2h svého času s dětmi a matkami v azylovém domě Slezské diakonie SÁRA ve Frýdku-Místku, se seniory v Domově seniorů Frýdek-Místek a Domě pokojného stáří. Dobrovolnice zkonstatovaly, že dobrovolnictví není nic náročného, jak si myslely.

Kromě příjemného posezení a konverzace u kávy, čaje a sladkého občerstvení měly dobrovolnice možnost společně vyrábět vánoční výzdobu, která bude krášlit prostory azylového domu Slezské diakonie SÁRA ve Frýdku-Místku. Středisko se nachází vedle frekventované hlavní silnice, tudíž se papírové vločky, vánoční hvězdy z alobalu a další výrobky budou hezky v oknech vyjímat a naladí vánoční atmosféru nejen uživatelkám a pracovníkům v domě, ale především dětem. Milé dobrovolnice byly velmi aktivní a již během první návštěvy azylového domu SÁRY zorganizovaly exkurzi do Muzea Včelařství, která určitě nadchne a zaujme hlavně děti. 

Na druhou stranu v Domově pro seniory ve Frýdku-Místku se posedělo u kávy, povídalo o všem možném, vzpomínalo. Někteří se střetli v litém, ale přesto přátelském střetnutí u Člověče, nezlob se. Domovem se linul smích a přátelská atmosféra. K původním třem seniorkám se postupně přidávaly další a v poledne jsme se nakonec loučily s více jak 10 obyvatelkami domova. Dobrovolnice se radovaly, že strávily hezké chvilky, že mohly přispět k dobré věci, protože odcházet s dobrým pocitem je prostě k nezaplacení. 

A do třetice dobrovolnice Charity Frýdek-Místek se setkaly v Domě pokojného stáří, kde strávily s uživateli příjemné, tvořivé dopoledne. Dobrovolnice nejen že pomáhaly při výrobě keramických ozdob, ale i samy si mohly zkusit něco vytvořit. Na závěr si také odnesly drobný dárek za to, že dokázaly věnovat byť jen kousek svého volného času lidem, kteří to velmi ocenili. 

Ještě jednou moc děkujeme všem seniorkám-dobrovolnicím, které měly tu odvahu se do projektu zapojit a za možnost strávit společně tak příjemné dopoledne.

Koordinátoři dobrovolníků

Za výkon dobrovolnické činnosti na území města Karviná získala ocenění Pamětní list Rady města Karviná naše skvělá dobrovolnice paní Jiřina Steklá. Děkujeme za veškerý elán, nadšení a lásku věnovanou našim uživatelům střediska POHODA Karviná.

 

 

 

 

 

 

 

 

V pátek 21.9. jsme s našimi dlouhodobými dobrovolníky vyjely do malebného prostředí penzionu Beskydka v Dolní Lomné za účelem konání výjezdního semináře. Dvoudenního semináře se zúčastnilo celkem 10 dobrovolníků, kteří měli možnost sdílet své zkušenosti z různých služeb Slezské diakonie. Na programu byly mimo jiné teambuildingové aktivity jako sdílení zkušeností, získané soft skills, evaluace dobrovolnické činnosti a motivace do budoucna. V rámci tvořivého workshopu jsme si také vyrobili krásné brože. Náš workshop obohatila sociální pracovnice střediska Slezské diakonie EBEN-EZER Český Těšín paní Zuzana Wronková se zajímavou přednáškou ze své dlouholeté praxe na téma život osob se zdravotním postižením. Ještě jednou chceme všem milým dobrovolníkům poděkovat za příjemné setkání a společně strávený čas a budeme se zase někdy těšit příště.

Veronika a Monika

Koordinátorky Dobrovolnického centra Slezské diakonie v Českém Těšíně

 

Nominace na cenu DOBRÉ DUŠE

Největším oceněním je pro nás nominace kolegů z Domova pro seniory! Jsem ráda, že si váží činnosti našich dobrovolníků, že vidí jejich kvalitní práci a že je nominovali na tuto cenu.

Veronika Židková, vedoucí střediska SD BENJAMÍN Krnov
koordinátor Dobrovolnického centra Slezské diakonie v Krnově

 

 

 

 

Cílevědomá a systematická práce koordinátora s dobrovolníky

Ve Slezské diakonii se uskutečnil celodenní seminář pro koordinátory dobrovolníků, lektorkou nám byl odborník zdravotně sociálních dobrovolnických programů paní MUDr. Kořínková z Prahy, která velmi poutavě přednášela o tom, co koordinátor potřebuje vědět a znát, kdy má dobrovolnický program smysl pro jednotlivé účastníky, jak pracovat s informacemi a jak informace správně využít pro propagaci dobrovolnictví v organizaci a získání nových dobrovolníků. Koordinátoři dobrovolníků se zapojovali také do diskuse a přispívali svými náměty a zkušenostmi ze své praxe.

Děkujeme a zase někdy příště se budeme těšit opět na semináři.

 


Středisko Slezské diakonie SILOE aktuálně hledá do svého týmu dobrovolníky, kteří jsou empatičtí a budou s klienty trávit čas s veškerou důstojností a zachováním jejich individuálních potřeb a přání.


Možnosti zapojení ve dvou rovinách:

Individuální práce – povídání si s klientem na pokoji či v reminiscenční místnosti či zahradě, předčítání si (časopisů či knih), zpívání s klientem, kreslení či jiná výtvarná činnost (trénink jemné motoriky klienta), účast na canisterapii, luštění křížovek a rébusů (trénink paměti)

Skupinová práce – ranní rozcvička s klienty, vzpomínání na určité téma, procházky či výlety (vždy v doprovodu pracovníka), zpěv, skupinový trénink paměti na flipchartu, pomoc při akcích střediska (zahradní slavnost, vánoční večírek apod.)

Docházet do střediska mohou kterýkoliv den v týdnu i o víkendu, časově v týdnu od 8:00 – 12:00h nebo odpoledne mezi 13-14h do cca 17 hodin.

V případě zájmu o dobrovolnictví ve Slezské diakonii pište na e-mail: pestouni.tc@slezskadiakonie.cz nebo volejte na tel.: 605 205 121.

                                                                                                                                                                                                                                                                              


 

ARCHA v DinoParku - v rámci Dobrovolnického dne zaměstnanců společnosti Hyundai dne 9. 9. 2017

Dobrovolnický den v našem středisku byl naprosto úžasný, uživatelé i pracovníci služby byli nadšení, neustále na tento výlet vzpomínají na poradách  a chválí si pracovníky společnosti Hyundai, kteří k nim byli velice milí a pozorní. Uživatele, samozřejmě, mají radost s dárečků, které si mohli v Dinoparku jako upomínku zakoupit.

Před samotným dobrovolnickým dnem jsme se aktivně domlouvali na celém průběhu akce s paní Petrovskou, vyřešili jsme dopravu, vstupné, hospodaření s financemi, atd. Spolupráci hodnotím velice dobře, díky dobré domluvě poté proběhl výlet do DinoParku hladce, bez jakýchkoliv komplikací a nejasností.

Jeden dobrovolník se vždy individuálně věnoval jednomu uživateli našeho zařízení, prošel s ním DinoPark, pomohl mu se zakoupením drobného občerstvení, poté mu také pomohl s výběrem dárku.

Dobrovolnici byli velice milí, vstřícní, taktéž jejich děti, které se našeho výletu zúčastnily. Je velice příjemné zjistit, že mladí lidé a jejich děti mají sociální cítění a chtěli pomoci našim uživatelům užít si skvělý den - uživatele totiž nemají dostatek financí, aby si takové výlety mohli dopřávat často.
 
Tento výlet se opravdu nad očekávání povedl, musíme pochválit dopravu, kterou pracovníci zařídili skvěle, byl pro nás připraven mikrobus, který nás zavezl až před DinoPark. Někteří pracovníci nám sdělili, že by se rádi zúčastnili nějakých akcí, které budeme s uživateli pořádat, a nadále udržovat přátelské vztahy. Moc rádi bychom i nadále spolupracovali.                                                               

Bc. Ivana Dombeková, DiS.

AKTUÁLNĚ HLEDÁME DOBROVOLNÍKY Z ŘAD STUDENTŮ

Aktuálně hledáme dobrovolníky pro doučování dětí na Třinecku a  pomoc s přípravou do školy. Jedná se o rodiny s nimiž pracuje dlouhodobě jak sociální odbor, tak služby Slezské diakonie. Více naleznete ZDE.

Kontakt:

 Bc. Jana Kostková

mob.: +420 605 205 121

e-mail: pestouni.tc@slezskadiakonie.cz


Akce pro studenty střední školy pedagogické v Krnově.

  V úterý 27. 6. 2017 připravilo Dobrovolnické centrum ve spolupráci s pracovníky služeb Harmonie p.o., Domov pro seniory p.o. Krnov, Matana raná péče, Sociální asistence Krnov akci pro studenty střední školy pedagogické v Krnově. Více se můžete dočíst ZDE.

 

 

Udílení Ceny Ď v Moravskoslezském kraji

Slezská diakonie měla příležitost říci DĚKUJI své dobrovolnici slečně Kateřině Chalupové u příležitosti slavnostního udílení Ceny Ď. Více se můžete dočíst ZDE.

 

 


Nominujeme dobrovolnici Slezské diakonie do XVII. ročníku ceny Ď 2017

Dobrovolnické centrum Slezské diakonie Český Těšín nominuje k ocenění ceny Ď 2017 dobrovolnici Kateřinu Chalupovou ...

Více se dočtete ZDE.

 

 


 

Dobrovolníci Slezské diakonie na oddělení sociálních lůžek Nemocnice Třinec, p. o.

Březnové víkendy zpestřili dobrovolníci Slezské diakonie klientům oddělení sociálních lůžek Nemocnice Třinec, p. o. společným tvořením...

Více se dočtete ZDE.

 


 

Dobrovolnice Slezské diakonie Janka se podělila s klienty sociálních lůžek se svými zážitky z úžasného cestování po Tenerife laugh Během tohoto povídání se klienti dozvěděli řadu zajímavých informací a také nahlédli do různých koutů tohoto překrásného ostrova, jednoho z největších ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu. Povídání si zpříjemnili šálkem dobré kávy.☕️