CHANA Bruntál

Místo poskytování služby

Kavalcova 7, 792 01 Bruntál

Provozní doba služby

V zařízení je zajištěna služba zpravidla v týdnu od 7 do 19 hodin, o víkendu a ve státní svátky od 13 do 19 hodin.

Konzultační hodiny sociální pracovnice jsou vyhrazeny v pondělí a středu od 8 do 15 hodin.

Kapacita služby

32 lůžek (13 lůžek pro ženy a maximálně 19 lůžek pro děti)

• 6 lůžek pro ženy bez dětí

• 5 pokojů pro matky s dětmi

• 2 tréninkové byty

chana@sdk.cz

Ceník

Ubytování v azylovém domě na Kavalcově ulici

počet osob

matka + 4 děti

9 000 Kč

9 300 Kč

Ubytování v tréninkovém bytě na Dlouhé ulici

počet osob

cena za den

cena za 30 dnů

cena za 31 dnů

1 osoba

3 900 Kč

4 030 Kč

matka + 1 dítě

5 100 Kč

5 270 Kč

matka + 2 děti

7 200 Kč

7 440 Kč

Poslání služby

Azylový dům CHANA v Bruntále pomáhá ženám, matkám i rodinám s dětmi v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Poskytuje ubytování a podporu při řešení této nepříznivé situace.

Cíle služby

Cílem služby je, aby uživatelky:

• měly naplněny své základní potřeby (měly kde spát, možnost připravit si teplé jídlo, možnost provádět pravidelnou hygienu)
  • měly zajištěný finanční příjem (prací, sociálními dávkami, důchodem), dokázaly s penězi v měsíci rovnoměrně hospodařit a splácely své dluhy
  • udržovaly kontakty s nejbližšími
  • využívaly běžně dostupných služeb – sociálních i jiných
  • zlepšily své dovednosti potřebné pro vedení domácnosti, péči o domácnost, péči o děti a péči o sebe
  • řešily svou bytovou situaci s ohledem na délku pobytu v azylovém domě

Co poskytujeme

Ubytování:

• ubytování po dobu zpravidla nepřevyšující 1 rok
  • umožnění celkové hygieny těla
  • vytvoření podmínek pro zajištění úklidu, praní a žehlení osobního prádla, výměny ložního prádla

Pomoc při zajištění stravy:

• vytvoření podmínek pro samostatnou přípravu stravy (samostatné využití vybavených kuchyněk)

Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí:

• pomoc při vyřizování běžných záležitostí vyplývajících z individuálních plánů
  • pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou
  • pomoc a podpora při dalších aktivitách podporujících sociální začleňování osob, včetně uplatňování zákonných nároků a pohledávek.
  • aktivizační činnosti (vzdělávání, volnočasové aktivity)

Cílová skupina

• Ženy ve věku od 18 let v nouzi spojené se ztrátou bydlení
  • ​Matky (od 18 let) s maximálně čtyřmi dětmi do 18 let v nouzi spojené se ztrátou bydlení

Okruh osob, kterým služba nebude poskytnuta

V azylovém domě nejsou vytvořeny podmínky pro ubytování:

• osob, které potřebují bezbariérový přístup
  • osob, které nejsou schopny sebeobsluhy v oblasti přípravy stravy, nákupů, úklidů a hygieny
  • osob, s nimiž nelze komunikovat verbálně v českém jazyce.

Zásady

• Služba je poskytována na základě pravidel srozumitelných pro naše uživatele
  • Je pro nás důležité poskytovat profesionální a odbornou pomoc
  • Osobnost a životní situaci člověka vnímáme jako jedinečnou
  • Vážíme si lidského života a zdraví

Ubytování

V azylovém domě poskytujeme ubytování na dobu zpravidla nepřevyšující 1 rok. Matky s dětmi jsou ubytovány v samostatných pokojích s balkony, které jsou standardně vybaveny lůžky, stoly s židlemi, šatními skříněmi, skříňkou na potraviny a lednicí. Ženy bez dětí jsou ubytovány ve dvoulůžkových pokojích se stejným vybavením.

Ubytované si samostatně připravují stravu, k dispozici je jim jedna větší kuchyň pro ženy, dvě menší kuchyně pro matky s dětmi. Všechny kuchyně jsou vybaveny elektrickým sporákem, rychlovarnou konvicí, některé také mikrovlnnou troubou. Ubytované si mohou na dobu pobytu zapůjčit nádobí.

Sociální zázemí – sprchy a toalety jsou společné pro všechny ubytované. Ženy mohou využít dvou automatických praček, prádlo se suší na balkoně nebo sušáku na pokoji.

V zařízení je ubytovaným zpřístupněn počítač s připojením na internet a obývací pokoj s televizorem. Pro kuřáky je vyhrazena kuřárna.

Z azylového domu je možné postoupit do tzv. tréninkového bytu, který je situován v městské zástavbě.

Život v azylovém domě

V azylovém domě je stále přítomná služba. Hlavní vchod do budovy otevírá pracovník po zazvonění elektronickým vrátným. Ubytované ženy mají k dispozici klíče od svého pokoje, které si s sebou odnáší při odchodu z budovy.

Každá žena nebo rodina má přidělenu jednu pracovnici, která s ní řeší její osobní situaci a pomáhá a podporuje ji při návratu do běžného života. Mezi nejčastěji řešené oblasti patří finanční situace domácnosti a hospodaření, partnerské vztahy, zadluženost a zejména hledání návazného ubytování.

Ubytované ženy se podílí na úklidech společných prostor – tato povinnost vychází 1-2 x týdně na každou ženu. Vždy v úterý v 9 hodin se koná skupinové setkání ubytovaných žen.

V zařízení je zakázána konzumace alkoholu, ale je tolerována hladina 0,5 promile alkoholu dle orientační dechové zkoušky.

Návštěvy

V zařízení jsou stanoveny návštěvní hodiny ve všední dny od 10 do 17 hodin, o víkendech a ve státních svátcích od 12 do 19 hodin na ubytovacích pokojích.

Tuto službu podporuje město Bruntál.