Nejsi v tom sám!

Děti umístěné do pěstounské péče se kromě běžných starostí typických pro jejich vrstevníky často potýkají ještě i s několika specifickými obtížemi navíc – cítí se nepochopeny svým okolím a osamoceny ve svém prožívání, obtížně přijímají samy sebe a svou situaci, je ohrožen jejich zdravý rozvoj a formování jejich identity. Proto Program pro pěstounské rodiny Slezské diakonie připravil pro děti z pěstounských rodin ve školním roce 2017/2018 projekt „Nejsi v tom sám!“  Jeho cílem bylo děti prostřednictvím setkání s dětmi z jiných pěstounských rodin i společného atraktivního programu podpořit v úspěšném zvládnutí výzev, které před ně životní okolnosti postavily, v budování kvalitních sociálních vztahů či rozvoji jejich komunikačních schopností.

Projekt „Nejsi v tom sám!“ zastřešil dva týdenní příměstské tábory organizované pobočkami Programu pro pěstounské rodiny Český Těšín, Frýdek-Místek a Karviná, tři výlety s noclehy v Beskydech a několik jednodenních výletů poboček Havířov a Třinec a také celoroční klub pro náctileté na třinecko-jablunkovské pobočce. Projekt podpořil více jak 60 dětí, které se zúčastnily alespoň jedné z těchto aktivit. Připravil jim tak mnoho skvělých zážitků, mezi které patřily např. návštěva biofarmy, aquaparků, sportovních areálů, zoo, dinoparku, stanice mladých přírodovědců či hradu Hukvaldy nebo třeba turistické výšlapy v Beskydech a atraktivní programy připravené ve spolupráci s městkou policií a kynologickým klubem v Karviné.

Projekt „Nejsi v tom sám!“ pomohl prohloubit a rozšířit celoroční sociální a terapeutickou práci s dětmi z pěstounských rodin realizovanou odbornými pracovníky Programu pro pěstounské rodiny a spolupracujícími specialisty v oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Děti byly inspirovány k zájmu o své okolí, přírodu a zdravý životní styl, některé aktivity měly výchovně vzdělávací ráz a byly součástí prevence kriminality. Celkové náklady projektu přesáhly částku 130 000 Kč. Na jejich úhradu přispěly samotné pěstounské rodiny a drobní sponzoři částkou cca 20 000 Kč, hlavním podporovatelem projektu „Nejsi v tom sám!“ byla Nadace Terezy Maxové dětem, která na úhradu stravy, ubytování, vstupů na místa jednotlivých aktivit a dopravy poskytla 40 000 Kč. Všem, kteří jste se na úspěšné realizaci projektu „Nejsi v tom sám!“ podíleli, velmi děkujeme!


„Netušila jsem, že někdo má stejné problémy, jako já. Bylo fajn si o tom na víkendovce popovídat.“ (Anička, 17 let)

„Výlet se mi moc líbil. Našla jsem si tam hodně dobrých kamarádů. Byli tam na nás moc hodní. A líbil by se mi mnohem víc, kdyby ten výlet byl aspoň na 1 týden. Byl to ten nejlepší výlet.“ (Izabela, 12 let)

„Chtěla bych touto cestou poděkovat všem zaměstnancům Slezské diakonie, kteří se podíleli na přípravě a organizaci příměstského tábora v Karviné… Komunikace ohledně organizace byla skvělá, program pestrý a pro děti zábavný, chutná strava i pitný režim zajištěny, přístup zaměstnanců diakonie vstřícný a perfektní k dětem. Přeji Vám hodně úspěchů v další práci a budeme se těšit na další akce.“ (pěstounka Ariadna Štangová)

Zdeněk Kašpárek
vedoucí Programu pro pěstounské rodiny
tel.: 606 832 551
e-mail:
pestouni.vedouci@slezskadiakonie.cz
http://pestouni.slezskadiakonie.cz/