Tip na výlet

Milí čtenáři Informátoru, jsme sociálně aktivizační služby Slezské diakonie JORDÁN Třinec.  Přestože u nás probíhá denně spousta zajímavých aktivit, jsme rádi, že máme možnost pravidelně vyrážet ven. Spolu s našimi klienty poznáváme nová místa nejen v okolí Třince.

 

V roce 2022 jsme zorganizovali okolo třiceti procházek, výletů nebo výšlapů. Dnes máme právě my tu přednost inspirovat vás jedním z nich. Vybrali jsme výlet do nejvýchodnější části naší země. Podnikli jsme ho jednu krásnou slunečnou středu v říjnu. 

Vyjíždíme z autobusového stanoviště v Třinci v 9:04. Trasa, kterou jsme zvolili, začíná na konečné autobusu Bukovec, škola. Dále už musíme po svých.  Nachází se zde rozcestník, ale my i bez něj víme, že se máme vydat po cyklotrase 561, Radegast Trojmezí. Zdoláváme asi 1,5 km mírnějšího stoupání. Cesta se vine mezi domky, závěr tohoto úseku po betonem zpevněné stezce mezi poli. V tuto chvíli se nacházíme na malém kopečku a místě, kterému se říká „Za Kempou”. Vidíme vrcholky Bahence, Gírové nebo nedaleké vrchy našich polských sousedů. I zde nám může v další cestě pomoci rozcestník. V této chvíli se loučíme s cyklotrasou, která pokračuje směr Hrčava. My následujeme zelenou (v mapě označená jako Stezka Českem). Čeká nás mírné klesání po zpevněné, později asfaltové cestě, a necelý kilometr k dalšímu rozcestníku. To už budeme téměř v cíli naší dnešní výpravy. Odsud je to jen nějakých 500 m po naučné stezce Přírodní rezervace Bukovec a nejvýchodnější bod ČR. V cíli se ocitáme uprostřed lesa. Protéká zde říčka Oleška. K odpočinku a svačině využíváme lavičky s přístřeškem a díky tomu, že ještě neskončila bohatá houbová sezóna, vydáváme se na průzkum okolí. Jsme odměněni několika hříbky. 

img

Po aktivním odpočinku se rozhodujeme, že zpátky nepůjdeme stejnou trasou, ale sejdeme po zelené k hraničnímu přechodu, odkud se vydáme vlevo po hlavní silnici a zároveň cyklotrase 56, Krakov-Morava-Vídeň až k areálu Kempaland. Zde si dáme zaslouženou obědovou pauzu – volíme příjemné prostředí restaurace Pod Kympóm. Alternativou, která se zde nabízí, je Hotel Kempa. Zpět do Třince se vracíme ve 13:10 rovnou od hotelu (zastávka Ski-areál Kempaland). V jiném případě bychom ještě museli popojít něco přes kilometr na zastávku Bukovec, u Turka, odkud jezdí autobusy směr Jablunkov (a dále Třinec) v pracovní dny přibližně každou půlhodinu. ​​​​​​
img