Dobrovolnické centrum v Krnově
Připojte se k nám i Vy!
Dobrovolníci ve střediscích Slezské diakonie
- u lidí s mentálním a tělesným postižením: Poradna rané péče Matana Krnov; BENJAMÍN Krnov; EFFATHA Krnov; RÚT Bruntál)
- u dětí: SOCIÁLNÍ ASISTENCE Krnov i Město Albrechtice; NÍZKOPRAHOVÉ ZAŘÍZENÍ PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Dobrovolníci u jiných organizací:
- u lidí s mentálním a tělesným postižením: Harmonie, p.o., Domov pro osoby se zdravotním postižením v městě Krnově a chráněné bydlení v Městě Albrechticích, JINAK o.p.s. Osoblaha
- u seniorů: Domov pro seniory Krnov - oddělení klasického Domova pro seniory i Domova se zvláštním režimem, Domov pro seniory v Osoblaze
Dobrovolníci v nemocnici:
- u pacientů ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov, p.o. - oddělení interna a neurologie v městě Krnově a lůžka sociální péče v Městě Albrechticích.
Dobrovolnictví potřebným lidem:
- přímo v rodinách u člověka se zdravotním postižením nebo v rodinách, kde podporují dítě v rozvoji školní zralosti (doučování, nácvik orientace,apod.).
Dobrovolníci pro jednorázové akce:
- jedná se o výjimečnou spolupráci dobrovolníka s centrem nejčastěji při organizování sbírkových akcí (např. Bílá pastelka), nebo při organizaci a účastí na akcích konaných Slezskou diakonií (Benefiční koncert, Abilympiáda Pardubice, apod.)
Dobrovolnické centrum propojuje sociální služby, zdravotnictví a osoby se sociálním znevýhodněním s veřejností, obyvateli a studenty města Krnova. Díky dobrovolníkům se sociální služby mohou více otevírat veřejnosti, podporuje se integrace osob, které jsou na soc. službách závislé. Dobrovolníci vnáší do služeb individuálnější přístup, přirozenější formu komunikace, interakci a svůj nový osobní element (energii, pohodu, radost ze života, uvolněnost, apod.).
"Tam, kde přinášíš radost a úsměv do života, děláš nejkrásnější věc na světě."
Co dobrovolnická činnost přináší samotnému dobrovolníkovi?
Novou životní zkušenost; poznání sebe sama; poznání druhých; poznání fungování sociálních služeb; nové přátele; sebedůvěru; samostatnost; odpovědnost; schopnost řešit různé situace; větší šance na trhu práce; novou životní, profesní i studijní orientaci;....
Dobrovolníkům je také zdarma poskytována pravidelná podpora pracovníkem Dobrovolnického centra a to formou skupinových i individuálních setkání (minim. 1x za tři měsíce). Každý měsíc jsou pro dobrovolníky zdarma organizovány kurzy zkušenými lektory a pracovníky sociálních služeb. Téma kurzů jsou např. vhled do dramaterapie, komunikace s lidmi s postižením, práce s lidmi s agresivním chováním, práce se seniory. Nebo tvořivé kurzy zaměřené na práci s keramickou hlínou, ubrouskovou techniku, drátkování a spousta dalších.
Co dobrovolnictví přináší organizacím a klientům?
Nové zkušenosti, nápady, kontakty, možnosti spolupráce; pomoc při realizaci nových projektů; obohacení; nový pohled; rozšíření spektra a kvality služby; přátelství; pochopení; naslouchání; bourání izolovanosti; společnost; pochopení; toleranci; ...
Pokud se chci stát dobrovolníkem
- musím mít čistý rejstřík trestu
- dobrý zdravotní stav a věk nad 15 let
- pokud bych se chtěl stát dobrovolníkem v nemocnici, tak musím mít více jak 18 let
Kontakt:
Dobrovolnické centrum Slezské diakonie v Krnově
Středisko BENJAMÍN, SPC N 454/54, 794 01 Krnov
Kontaktní den: každé pracovní úterý od 13.00 do 16.00 hod.
e-mail: dobrovolnicikrnov@slezskadiakonie.cz
Hana Gebauerová, kontaktní osoba, tel.: 604 228 199
Veronika Židková, koordinátor Dobrovolnického centra tel.: 733 142 402
Dobrovolnický zpravodaj
Ke stažení:
Mezinárodní ocenění vévody z Edinburghu a dobrovolnická činnost
Setkali jste se již s programem DofE nebo je to pro vás zcela nový pojem? Rádi bychom vám představili tento program očima naší dobrovolnice, která se díky němu mohla poznat se spoustou zajímavých lidí, a obohatit své životní zkušenosti. Mezinárodní ocenění vévody z Edinburghu je program osobního rozvoje, který má vysokou prestiž nejen v ČR, ale také v zahraničí.
Do programu DofE se můžete zapojit i díky spolupráci s námi, s Dobrovolnickým centrem Slezské diakonie v Krnově.
Celý článek dobrovolnice Alžběty ZDE