26
březen
Loading Events

"Jsem Jakub a mám diagnózu dětský autismus.

Toto sdělení je popsáno očima mých blízkých, já sám nemluvím. Letos oslavím 18. narozeniny. Odlišnosti ve vývoji u mě pozorovali rodiče už od raného věku. Byl jsem pomalejší a s hračkami jsem si hrál jinak, než většina dětí v mém okolí. Skládal jsem je do řádků, podle barev a taky jsem potřeboval, aby vše kolem mě mělo nějaký řád. Nerozuměl jsem souvislostem a na venek to vypadalo, jako bych o činnosti kolem mě neměl zájem. Můj celkový vývoj byl pomalejší. Chodit jsem začal až ve čtyřech. V mateřské školce mi dělala asistentku moje maminka a na základní škole jsem pracoval podle speciálního individuálního plánu. Svět a dění kolem jsem lépe poznával pomocí obrázků a pomocí struktury. Struktura je rozvrh, který udává sled, co a jak jde za sebou. Vytvářím si tak představu, co mám dělat teď a co mě čeká za hodinu, za dvě nebo na konci dne. Vím, že se během dne mohu na některé aktivity těšit a taky vím, že si tento obrázkový „rozvrh dne“ můžu upravit, aby mi více vyhovoval.

Ve volném čase rád chodím s tatínkem na procházky po okolí. Miluji auta a motorky, často jezdíme na automobilní závody nebo výstavy starých veteránů. Taky mám rád zvířata, doma máme několik psů, se kterými trávím spoustu svého času. Rád je češu, hraji si s nimi, chodím na procházky, ale také je často oblékám do zajímavých a slušivých oblečků.

Co bych vám ještě o sobě řekl?? Koukněte se na mé obrázky….."

2. dubna je mezinárodní den porozumění autismu. Dobrovolnické centrum Slezské diakonie v Krnově ve spolupráci s městem Krnov připravuje k této příležitosti malovaný happening KRNOV PRO AUTISMUS.

Zapojit se můžete i Vy. Namalujte obrázek na téma "jak si představuji svět člověka s autismem". Aktuální informace také na facebookovém profilu Dobrovolnického centra Slezské diakonie v Krnově. 

Příběh a kresby Jakuba budou také součástí naší připravované osvětové výstavy. 

Těšíme se!

 

#dobrovolnickecentruKrnov #Slezskadiakonie #Krnovproautismus #dobrovolniciSD #partneriSD