Tranzitem do praxe

Délka čtení: 1 min., 38 sec.
Pracovník v sociálních službách

Přátelský, spolehlivý mladý muž, který má rád procházky a práci na zahradě. David vystudoval obor stravovací a ubytovací služby a teď pracuje na tom, aby se uplatnil na trhu práce. Učí se různým pracovním postupům v sociálně terapeutických dílnách EFFATHA Frýdek-Místek, zároveň trénuje práci přímo na pracovišti zaměstnavatele.

David však musel získat odvahu, aby se posunul dál. Podpořily ho služby Slezské diakonie, zmiňované dílny, RÚT Frýdek-Místek, sociální rehabilitace, jeho rodina a exkurze u zaměstnavatele.  

V Domově pro seniory Frýdek-Místek, p. o. si David už měsíc zkouší, co obnáší práce pomocníka v kuchyni. Skvělé! Připravuje potraviny pro vaření, čistí, loupe, krájí, orientuje se v kuchyni, plní pracovní úkoly. „Taky pomáhám ve skladu a zkusil jsem si elektrický lis na česnek,“ říká David. Podporou je mu vedoucí kuchyně a pracovní asistentka. Pracoviště opouští s úsměvem. Říká: „Jsem tu, abych se zdokonalil a abych jednou pracoval za peníze.“

Pracoviště opouští s úsměvem. Říká „Jsem tu, abych se zdokonalil a abych jednou pracoval za peníze.“

David je jedním z účastníků tranzitního programu, který obnáší širší spolupráci speciálních škol, zaměstnavatelů a služeb ve městě. Společně podporují začleňování mladých studentů a absolventů škol se zdravotním znevýhodněním na trh práce a do samostatného dospělého života.

 

Funguje prostřednictvím projektu Do práce a do života financovaného Nadací Jistota Komerční banky. Projekt podpořil Davida v získání cenné zkušenosti. Nyní ho čeká ještě pětiměsíční praxe. A pak? Získá u stávajícího zaměstnavatele placené pracovní místo? 

 

Zaujala Vás životní zkušenost Davida? Možná jste taky na cestě do dospělosti.

Kontaktujte koordinátorku programu Silvii Pavelkovou na čísle 703 499 991 nebo emailem rut.tranzit@slezskadiakonie.cz.

 

Silvie Pavelková

RÚT Frýdek-Místek, sociální rehabilitace

 

                                

Fotogalerie