Nová generace mezinárodních dobrovolníků je tady! 

Délka čtení: 2 min., 19 sec.
Mezinárodní dobrovolníci

Rok se s rokem sešel a generace mezinárodních dobrovolníků 2022/2023 je tady! Zatím ještě ne v plné sestavě, ale přesto každý jeden z nich v plné síle. Zahájení dobrovolné služby je vždy doprovázeno týdenním příjezdovým seminářem, který má za úkol představit a stmelit skupinu dobrovolníků, seznámit je s tím, co je během roku čeká a zároveň zahájit i dobrou spolupráci mezi dobrovolníkem a jeho supervizorem. Tentokrát se seminář uskutečnil na středisku Karmel ve Smilovicích za účasti šesti dobrovolníků od pondělí 19.9. do pátku 23.9.2022. Skupina šesti dobrovolníků však není úplná, dalších pět nám co nevidět přijede. Po celou dobu panovala příjemná a přátelská atmosféra a z dobrovolníků bylo vidět i cítit očekávání a napětí z roku, který je čeká. 

Seminář byl zahájen zábavným neformálním večerem plným her, icebreakerů a teambuildingových aktivit. Následující den se dobrovolníci seznámili s důležitostí procesu učení v průběhu celého jejich roku a zároveň i o identitě celého programu INVY (International Voluntary Year), které jsou součástí a jehož realizátorem je Slezská diakonie. 

INVY je program dlouhodobé dobrovolné služby, fungující již od roku 2004, díky kterému do ČR na dobrovolnou službu přicestovalo již okolo 300 mladých lidí. Ve své historii byl náš program spolufinancován programy Evropské Unie jako Mládež v akci či Erasmus+. Nyní již druhým rokem novým programem, Evropským Sborem Solidarity. 

Dobrovolníci měli mimo jiné možnost zavítat také do fabriky Marlenky a prozkoumat město Frýdek-Místek plněním úkolů jako součást jejich interkulturního učení, během kterého si mohli také procvičit svou češtinu. Hra na prozkoumání města vedla dobrovolníky také k jiné reflexi,
 to takové, že existuje spousta cest k dosažení jednoho úkolu a každý si tu cestu může zvolit jinak. V den, kdy přijeli supervizoři, je čekala intenzivní práce zaměřená na nastavování cílů a plánování miniprojektů - a podle výstupů je i nás čeká plodný rok. 

Pevně věřím, že dobrovolníci budou i tento rok pro střediska a školy SD požehnáním a že tak jak budou růst oni samotní,
budou také růst a posouvat se i samotná střediska. 

V rámci závěrečného zhodnocení celého semináře dobrovolníci nevědomky reagovali na priority programu Evropského Sboru Solidarity, které jsou postaveny na třech hlavních oblastech činnosti: ENGAGE=ZAPOJIT, CONNECT=PROPOJIT a EMPOWER=ZMOCNIT. Hlasy dobrovolníků znějí ke každé oblasti:

ENGAGE = ZAPOJIT: “Všichni jsme byli zahrnuti, nikdo nebyl opomenut. Připadalo mi, jako by dobrovolníci a koordinátorky byli jedna velká skupina!”
CONNECT = PROPOJIT: “Byla jsem překvapená, že jsem si byla schopna tak rychle vytvořit nové přátele! Myslím, že nás seminář všechny spojil dohromady!”
EMPOWER = ZMOCNIT: “Co si odnáším ze semináře je inspirace a motivace k různým aktivitám a miniprojektům a zároveň vím, jak je přenést do praxe.” 

 

Cesta našich nových dobrovolníků teprve začíná, proto se můžete v průběhu roku těšit na sérii článků,
během kterých tuto cestu půjdete spolu s nimi.