HOMESHARING- Darujte rodičům dětí s postižením vzácné chvíle volna

Délka čtení: 3 min., 43 sec.
HOMESHARING- Darujte rodičům dětí s postižením vzácné chvíle volna

V celé ČR je nyní zapojeno do homesharingu asi 50 hostitelů. Pro další děti stále nové hostitele hledáme, přihlásit se je možno přes https://www.sdbrno.cz/projekty/homesharing/. Zkusíte to taky? Třeba i dvě hodiny týdně můžou hodně pomoct.

Jak se daří homesharingu

Právě před rokem jsme v Úseku Brno začali se zaváděním homesharingu pro Jihomoravský kraj. Tento inovativní koncept komunitní sdílené péče o děti s mentálním nebo kombinovaným postižením pochází z Irska a realizujeme jej spolu s dalšími sedmi organizacemi z různých krajů ČR. Projekt finančně zaštiťuje do konce r. 2023 nadační fond Abakus. Homesharing budí příznivé ohlasy veřejnosti, zástupců krajů i měst a přitahuje zájem médií. Zapojené klientské rodiny jsou vděčné za tuto novou formu podpory a staví se ke konceptu velmi otevřeně – jdou do něj s důvěrou a nadějí. 
V homesharingu proškolení dobrovolníci, tzv. hostitelé (jednotlivci, páry nebo i celé rodiny), pečují ve své domácnosti několik hodin týdně o dítě s postižením. Realizují tak vlastní potřebu solidarity, dávají smysl svému volnému času a rodičům pečujícím trvale o děti s postižením pomáhají získat čas na odpočinek, aktivity s dalšími členy rodiny nebo na vyřízení nezbytných záležitostí (lékař, úřady atd.). 

Úspěchy 2022

V Jihomoravském kraji je úspěšně vyškoleno 6 hostitelů, z nichž 3 už prošli párovacím procesem a samostatně spolupracují s dítětem. Další 3 zahajují párování v září. Do konce roku 2022 bude v JMK minimálně 9 vyškolených hostitelů již samostatně pečujících o dítě nebo právě procházejících párovacím procesem. S dětmi a jejich rodinami k dnešnímu dni spolupracují hostitelé v Brně (2), Břeclavi (1), ve Vyškově (1), v Blansku (1) a Moravských Bránicích (1). Pro přihlášené děti z dalších míst JMK hostitele hledáme a od září realizujeme opět informační kampaň v médiích (televize, články v médiích, soc. sítích atd.). 

img

Cíle 2023

V roce 2023 plánujeme proškolit dalších 5 – 10 hostitelů a provést je zdárně párovacím procesem.
​​​​​​

img

Vize 2024 a dále

Vzhledem k mimořádnému přínosu konceptu sdílené péče pro společnost (zejména pro rodiny s dětmi s postižením, ale také pro hostitele, jež homesharing velmi vnitřně obohacuje), hledáme od ledna 2024 návazné financování, jakož i optimální cestu, jak homesharing dlouhodobě udržet v nabídce služeb SD pro naše klienty v Jihomoravském kraji. 

http://www.homesharing.cz/

Pro další děti stále nové hostitele hledáme, přihlásit se je možno přes https://www.sdbrno.cz/projekty/homesharing/. Zkusíte to taky? Třeba i dvě hodiny týdně můžou hodně pomoct.

POMOZTE NÁM DOFINANCOVAT AUTO PRO HOMESHARING PŘISPĚJTE PROSÍM DO SBÍRKY

 https://www.donio.cz/auto-pro-homesharing,
Děkujeme. Jakýkoliv příspěvek pomůže.

Šíma, Bára, Vendulka, Vesinka už své hostitele mají, mnohé další děti na ně však teprve čekají. Než začnou dobrovolní hostitelé v homesharingu samostatně pečovat o dítě s postižením a pomáhat tak rodičům, aby si mohli na chvíli odpočinout, probíhá tzv. „párování“ zahrnující několik schůzek s pracovnicemi našeho odborného týmu v domácnosti dítěte a u hostitele doma. Navzájem se seznamují se svými potřebami a možnostmi i se specifiky dítěte a nároky na péči. Koordinátorka klientských rodin, koordinátorka hostitelů a psycholožka projektu pomáhají vše ladit pro hladký začátek spolupráce. Jezdíme za klienty a hostiteli po celém Jihomoravském kraji a k práci nezbytně potřebujeme osobní automobil. Větší část nákladů na auto nám přislíbily pokrýt Jihomoravský kraj a Statutární město Brno BRNOmycity. Potřebujeme zajistit zbývajících 100 000 Kč. Prosím pomozte s námi přiblížit Homesharing potřebným rodinám s dětmi s postižením v JMK. Děkujeme Vám! Děkujeme také Tomáš Smot Svoboda za výtvarný návrh.