RÚT Karviná, sociální rehabilitace

Adresa Komenského 611/11, Karviná – Nové Město. Ukázat na mapě
Doba poskytování služby Ambulantní forma v pracovních dnech pondělí a středa v době od 8:00 do 11:00 hodin. Terénní forma v pracovních dnech pondělí až pátek od 8:00 do 16:00 hodin.
Kapacita Okamžitá kapacita služby jsou 4 uživatelé služby.
Mgr. Iveta Koždoňová, DiS. Koordinátor stř./sociální pracovník 734 681 565 rut.karvina@slezskadiakonie.cz
Romana Poskier, DiS. Sociální pracovník 731 196 883 rutka.sp@slezskadiakonie.cz

RÚT Karviná, sociální rehabilitace podporuje dospělé lidi s duševním onemocněním udržet si, získat a rozvíjet své schopnosti a dovednosti potřebné v běžném životě – v bydlení, v péči o sebe sama,  ve vzdělávání se, v zaměstnání, při trávení volného času, v péči o své zdraví, v rodinných a společenských vztazích, v plánování budoucnosti a při využívání dostupných služeb.

Služba RÚT Karviná usiluje o to, aby uživatelé služby dle svých individuálních potřeb, přání a možností:

• bydleli důstojně,
  • byli samostatní a soběstační v péči o sebe sama,
  • měli dostatečné vzdělání k pracovním příležitostem,
  • pracovali, popř. byli finančně zabezpečení (měli vyřízený invalidní důchod, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení apod.),
  • měli smysluplně vyplněný volný čas činností, kterou vykonávají pravidelně pro radost,
  • měli pravidelně postaráno o své zdraví,
  • měli bezpečné vztahy,
  • měli životní směr,
  • měli dostatečné informace o možnosti využívání dostupných služeb,
  • dostatečně znali a uplatňovali svá práva i povinnosti.

Služba je určena osobám od 18 let věku s duševním onemocněním z Karviné, Orlové, Dětmarovic, Doubravy, Petrovic u Karviné, Petřvaldu a Stonavy, které se v důsledku své nemoci ocitly v nepříznivé sociální situaci.

Službu neposkytujeme lidem s:

a) kombinací střední nebo těžké mentální retardace s psychotickou nebo afektivní poruchou

b) nařízenou ochrannou léčbou (sexuologická, protialkoholická, protitoxikomanická)

c) s agresivním chováním diagnostikovaným psychiatrem

zachovávat lidskou důstojnost osob

vycházet z individuálně určených potřeb osob

vzájemná spolupráce dle principů zotavení (naděje, zplnomocnění, zodpovědnost, smysluplné životní role)

RÚT Karviná, sociální rehabilitace nabízí uživatelům podporu při:

nácvicích:

• práce s notebookem,
  • obsluha pračky, žehličky, trouby (elektrické, plynové),
  • obsluha bankomatu, vyvolávacího systému na úřadech,
  • péče o domácnost jako je chod kuchyně, nakupování,
  • umět se orientovat a samostatně pohybovat ve venkovních i vnitřních prostorách,
  • orientace v jízdním řádu a cestování dopravními prostředky,
  • porozumění úředního dokumentu,
  • vyplnění tiskopisů a složenek,
  • jednání na úřadech,
  • zvládnutí pracovního pohovoru,
  • komunikace přes email, přes sociální sítě, s telefonním operátorem, zákaznickou linkou,
  • vyhledávání informací na internetu,

doprovodech:

•  do školy, do zaměstnání, k lékaři, na zájmové aktivity,

upevňování svých schopností a dovedností:

• tvořivá činnost (výroba svíček a mýdel),
  • pohyb venku (procházky),
  • motivační a podpůrné rozhovory,
  • psaní ve Wordu (životopis, motivační dopis, úřední dokument),

uplatňování práv a obstarávání osobních záležitostí:

• informace ze systému sociálního zabezpečení (důchody, příspěvek na bydlení, podpora v nezaměstnanosti, návazné sociální služby apod.),
  • informace pro hledání vhodné pracovní pozice,
  • informace pro získání bydlení,
  • informace s ohledem na běžné, popř. neočekávané situace, jež jsou prevencí sociálního vyloučení (např. využívání veřejných služeb, povinnosti a práva při pandemii, sčítání lidu, placení poplatků za odpad, placení poplatků ze psů, matriční události jako narození, manželství, úmrtí, trvalý pobyt jako je potvrzení, změna, rušení, ukončení) a vyřizování osobních dokladů  jako občanský průkaz, pas, řidičský průkaz apod.

RÚT Karviná, sociální rehabilitace

Město Karviná
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Město Orlová