RÚT Nový Jičín, sociální rehabilitace

Místo poskytování služby

Sokolovská 9, 741 01  Nový Jičín

Doba poskytování služby

Služba sociální rehabilitace je uživatelům poskytována po celý kalendářní rok v pracovní dny mezi 7 až 17 hodinou. (podrobněji další tabulka)

Kapacita služby

okamžitá kapacita – 1 klient na 1 pracovníka v daném okamžiku.

10-15 klientů (aktivních smluv, individuálních plánů)/1 pracovníka

Služba sociální rehabilitace je poskytována bez úhrady.

Gabriela Lhotská, vedoucí střediska: tel. 734 366 561, email: g.lhotska@sdk.cz

Vít Raška, sociální pracovník: tel. 739 525 375, email: v.raska@slezskadiakonie.cz

Doba poskytování služby

KANCELÁŘ

TERÉNNÍ sl.

pondělí

úterý

středa

čtvrtek

pátek

neděle

Poslání

Posláním služby RÚT Nový Jičín, sociální rehabilitace je posilovat soběstačnost našich uživatelů tak, aby nebyli vlivem své nemoci nebo postižení omezeni v pracovních a každodenních činnostech jejich života a mohli využívat běžných společenských zdrojů ve svém okolí.

Cílová skupina

Lidé s mentálním a kombinovaným postižením, s duševním onemocněním, s poruchami autistického spektra ve věku 16-65let, kteří přistupují aktivně ke spolupráci. Žijí na území města Nový Jičín a v blízkém okolí (do 20km) a jsou vlivem svého onemocnění nebo postižení v soc. nepříznivé situaci.

Osoby, které nespadají do cílové skupiny:

• Lidé, kteří v průběhu poskytování služby potřebují péči v základních úkonech sebeobsluhy.

Kapacita služby:

Okamžitá kapacita služby: 1 uživatel na 1 pracovníka v daném okamžiku.

V naší službě máme dva pracovníky přímé péče, takže maximální okamžitá kapacita služby jsou 2 uživatelé v daném okamžiku.

Dále odmítáme zájemce ze zákonných důvodů:

• poskytovatel neposkytuje sociální službu, o kterou zájemce žádá (osobní cíl zájemce neodpovídá cílům/poslání služby sociální rehabilitace)
  • poskytovatel nemá dostatečnou kapacitu (naplněná kapacita, poté je zájemce zařazen do pořadníku čekatelů)
  • osobě, která žádá o poskytnutí sociální služby, které vypověděl poskytovatel v době kratší než 6 měsíců před touto žádosti smlouvu o poskytnutí téže sociální služby  z důvodu porušování povinnosti vyplývajících ze smlouvy

Cíle služby

• Uživatel, který je soběstačný při naplňování svých potřeb
  • Uživatel, který má pracovní uplatnění (upevnění v pracovních návycích a dovednostech
  • Uživatel, který zná svá práva a povinnosti, a je samostatný ve svém rozhodování
  • Uživatel, který není vlivem svého onemocnění nebo postižení v sociálně nepříznivé situaci a má sníženou potřebu psychiatrické hospitalizace

Klient, který má pracovní návyky a dovednosti:

• rozvíjí své vlastnosti podporující pracovní začlenění, je připraven na přechod do chráněného zaměstnání, případně uplatnění na otevřeném trhu práce (rozvíjí pečlivost, trpělivost, pozornost, včasný příchod, omlouvání absencí, schopnost a ochota řídit se instrukcemi, zodpovědný přístup k práci, k tomu co dělám a jak to dělám, plánuje denní režim v závislosti na pracovních povinnostech)
  • umí si efektivně hledat zaměstnání, je dostatečně připraven na pracovní pohovor a práci si následně také udržet

Zásady poskytování služeb

• Podporujeme osobnost uživatele: uživatel je tím, kdo rozhoduje o průběhu služby, sociální pracovník mu poskytuje podporu pro samostatné rozhodování.
  • Uplatňujeme podporu namísto péče. Řídíme se pravidlem, že pokud to uživatel zvládne, neuděláme to za něj.
  • Pokud během individuálního plánování narazíme na možné rizikové situace, jsou pro nás podnětem k posílení soběstačnosti uživatele.
  • Klademe důraz na využití přirozené komunitní sítě kolem uživatele. Nácviky probíhají v co největší míře v přirozeném prostředí uživatele v jeho domácnosti, na pracovištích, ve městě a běžně dostupných místech.
  • Důstojnost uživatele je pro nás zásadní, minimalizujeme stigmatizující dopad služby na uživatele.
  • Zvyšujeme odbornost pracovníků služby, nad rámec povinného vzdělávání (stáže, samostudium, konference), s ohledem na cílové skupiny služby a potřeby uživatelů.

Co nabízíme

Nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucích k sociálnímu začleňování

• přiměřená péče o zevnějšek (zdravý životní styl-snižování nadváhy, péče o svůj vzhled)
  • samostatný pohyb a orientace