Jmenuji se Kateřina Kubíčková a je mi 25 let. Jsem úspěšnou absolventkou Střední školy Zdeňka Matějčka v Ostravě-Porubě.

Už v dětství, jako desetiletá, jsem se setkala s lidmi s handicapem, a to prostřednictvím křesťanského klubu Píšťalky v Sedlištích u Frýdku-Místku. A možná právě tato zkušenost dala impuls k tomu, abych si podala přihlášku na uvedenou školu, studijní obor Sociální péče. Po složení maturitních zkoušek jsem se rozhodla své vzdělání nadále rozšířit, a proto jsem se přihlásila do kurzu Pracovníka v sociálních službách, který jsem absolvovala v Mateřské školce Exilu v Ostravě-Porubě.

V červenci 2012 jsem napsala a zaslala svůj první životopis a volba padla na Slezskou diakonii v Českém Těšíně. Přestože jsem měla obavy jestli, se svým vzděláním, ale krátkou praxí budu splňovat všechny požadavky na tuto pracovní pozici, vše se povedlo a mohla jsem v září 2012 nastoupit do přímé péče do střediska Eunika v Karviné.

V současné době pečuji o osoby s různým tělesným, mentálním a kombinovaným postižením ve věku od 14-45 let. Náplň mé práce je velmi různorodá, pomáhám v posilování soběstačnosti, posiluji u uživatelů životní aktivizaci, jako je např. udržení a rozvoj duševních sil, schopností a dovedností, pomáhám tvořit a rozvíjet základní sociální a společenské kontakty. U jiných uživatelů se zaměřuji na rozvíjení pracovních návyků a manuální zručnosti. Společně s kolegy připravujeme volnočasové aktivity zaměřené na rozvíjení osobnosti, zájmů, znalostí a tvořivých schopností formou výtvarné, hudební a pohybové výchovy.

Přestože mě práce baví a hlavně vnitřně naplňuje, je pro mě velmi důležité mít kolem sebe tým kolegů a kolegyň, kteří mě podpoří, pomohou a poradí. Velmi ráda budu tuto práci vykonávat i nadále, vždyť je pro mě plná výzev, krásy a úspěchů.

Život ve středisku Slezské diakonie ve videozpravodajství zde: