duben

Praxe v kavárně Pamoja - příležitost pro lidi se zdravotním postižením

Pan Libor je uživatelem střediska Slezské diakonie RÚT Třinec, sociální rehabilitace. Jeho cílem je získat pracovní zkušenosti, být mezi lidmi a zapojit do společnosti. S podporou pracovnice střediska dochází na praxi do kavárny Pamoja v Třinci. Během praxe se pan Libor postupně naučil připravovat tureckou kávu, espresso, latte, různé druhy čajů. Dále chystá zákusky či tousty. Měl radost, když časem zvládl nejen připravit objednávku, ale také obsloužit hosta. Pan Libor je na praxi spokojený a tak se s námi podělil o své zkušenosti a dojmy.

Pane Libore, z čeho jste měl obavu při nástupu na praxi?
Obavu ani žádný strach jsem neměl. Na práci jsem se těšil. Již dlouho se snažím najít si práci a nyní jsem mohl nastoupit na praxi a dělat to, co mě baví a co by mě v budoucnu těšilo i jako zaměstnání. A to je práce v kavárně, čajovně nebo za barem. Byl jsem klidný, protože mi dělala podporu pracovnice sociální rehabilitace a tak jsem věděl, že se mnou bude někdo, kdo mi pomůže a poradí v případě, že si ze začátku nebudu v něčem jistý.

Co se Vám na práci v kavárně Pamoja líbilo?
Je moc fajn pracovat v kavárně a učit se obsluhovat hosty kavárny. Získat praxi při přípravě různých káv, čajů a dalších nápojů. Vždy jsem si to přál. Kavárna je místo, kde si chodí lidé odpočinout, popovídat si. Je příjemné, pohybovat se v tomto prostředí, kde panuje klid a připravovat pro hosty něco dobrého. V kavárně je menší pracovní kolektiv, který byl ke mně vždy milý a já si mohl vyzkoušet, patřit mezi ně.

Je něco, co byste chtěl na práci v kavárně Pamoja změnit?
Na práci ani ne, jen bych chtěl, aby si do kavárny našlo cestičku stále více lidí a podpořili tak kavárnu Pamoja, kde našli pracovní uplatnění i lidé se zdravotním postižením.

Pane Libore, co byste si přál na závěr?
Přál bych si, abych zde po skončení praxe mohl zůstat pracovat. To se ale asi nesplní, přesto bych chtěl tímto poděkovat vedení společnosti SBOROVÉ CENTRUM, o.p.s., která kavárnu Pamoja provozuje, za to, že mi umožnili docházet na praxi a tak získat nové pracovní zkušenosti.

Děkujeme za rozhovor a přejeme panu Liborovi, aby našel práci, kde bude stejně spokojený, jako je v kavárně Pamoja Třinec.

Pracovnice střediska Slezské diakonie RÚT Třinec, sociální rehabilitace.

Více o středisku RÚT Třinec se dozvíte ZDE.